(INFOGRAFIK) EU IM NIJE NI DO KOLENA! Ovih DESET država na svetu izbeglice su PREGAZILE
Amnesti internešenel nedavno je optužio neke od najbogatijih država na svetu da su sav teret globalne izbegličke krize svalili na siromašne zemlje sveta.
U pitanju je deset svetskih država, koje u globalnoj ekonomiji zajedno imaju udeo tek 2,5 odsto, a domaćini su više od polovine svetskih izbeglica - to je 54 odsto od 21 miliona izbeglica, a reč je o državama sa Bliskog istoka, Afrike i južne Azije.
Od tih država Jordan je primio više 2,7 miliona ljudi i zauzima ubedljivo prvo mesto kao država sa najvišim brojem izbeglica. Iza je odmah Turska sa više 2,5 miliona izbeglica, zatim Pakistan sa 1,6 miliona i Liban sa više 1,5 miliona izbeglica.
Ostalih šest država čine Iran, Etiopija, Kenija, Uganda, DR Kongo i Čad.
Na ovim država je ostavljeno da učine nemoguće samo zato što se graniče sa kriznim područjima odakle stižu talasi izbeglica. Kako ističe Amnesti, najbogatije države ne samo što su primile najmanje izbeglica već se i najmanje trude oko njihovog zbrinjavanja.
Kao primer, uzmimo Veliku Britaniju koja od 2011. prima manje od 8.000 Sirijaca svake godine dok Jordan, koji ima deset puta manje stanovnika i procenat i po britanskog BDP-a, domaćin je za više od 655,000 izbeglica iz susedne zemlje.
Ratni sukobi u Siriji i Iraku počev od 2011. godine proizveli gotovo pet miliona izbeglica, plus još oko devet miliona interno raseljenih lica (izbeglice koje su ostale unutar granica svoje zemlje). Te izbeglice su tavorile u izbegličkim logorima četiri godine bez ikakve šanse za poboljšanje svog života. Takođe, u iranskim i pakistanskim logorima, još od devedesetih godina, beznadežno životari više od tri miliona izbeglica iz Avganistana.
Nažalost, širom zapadnog sveta dominira strah da će oni sa sobom doneti terorizam, što objašnjava uglavnom negativna stav prem izbeglicama i migrantima. To je delimično posledica nedavnih tragičnih događanja u Evropi koja je do sad nekoliko puta bila mesta napada. No, uglavnom se zanemaruje činjenica da su svi dosadašnji teroristički akti u Evropi izvedeni od terorista koji su bili starosedeoci.
Umesto da stvore uslove za život tim ljudima, bogatije zapadne zemlje zatvaranjem vrata pred njihovom mukom što idirektno stvara seme ektsremizma među izbeglicama i time se sukob i nepoverenje večno obnavlja.
Srećom, rešenje uvek postoji, a ono koje je predložio Amnesti predviđa da najbogatije zemlje pronađu dom za 10 odsto svetske populacije izbeglice svake godine.
Jedina bogatija svetska država koju je Amnesti povalio je Kanada, jer je prošle godine primila nekih 30.000 izbeglica iz Sirije.