(ИНФОГРАФИК) ЕУ ИМ НИЈЕ НИ ДО КОЛЕНА! Ових ДЕСЕТ држава на свету избеглице су ПРЕГАЗИЛЕ
Амнести интернешенел недавно је оптужио неке од најбогатијих држава на свету да су сав терет глобалне избегличке кризе свалили на сиромашне земље света.
У питању је десет светских држава, које у глобалној економији заједно имају удео тек 2,5 одсто, а домаћини су више од половине светских избеглица - то је 54 одсто од 21 милиона избеглица, а реч је о државама са Блиског истока, Африке и јужне Азије.
Од тих држава Јордан је примио више 2,7 милиона људи и заузима убедљиво прво место као држава са највишим бројем избеглица. Иза је одмах Турска са више 2,5 милиона избеглица, затим Пакистан са 1,6 милиона и Либан са више 1,5 милиона избеглица.
Осталих шест држава чине Иран, Етиопија, Кенија, Уганда, ДР Конго и Чад.
На овим држава је остављено да учине немогуће само зато што се граниче са кризним подручјима одакле стижу таласи избеглица. Како истиче Амнести, најбогатије државе не само што су примиле најмање избеглица већ се и најмање труде око њиховог збрињавања.
Као пример, узмимо Велику Британију која од 2011. прима мање од 8.000 Сиријаца сваке године док Јордан, који има десет пута мање становника и проценат и по британског БДП-а, домаћин је за више од 655,000 избеглица из суседне земље.
Ратни сукоби у Сирији и Ираку почев од 2011. године произвели готово пет милиона избеглица, плус још око девет милиона интерно расељених лица (избеглице које су остале унутар граница своје земље). Те избеглице су тавориле у избегличким логорима четири године без икакве шансе за побољшање свог живота. Такође, у иранским и пакистанским логорима, још од деведесетих година, безнадежно животари више од три милиона избеглица из Авганистана.
Нажалост, широм западног света доминира страх да ће они са собом донети тероризам, што објашњава углавном негативна став прем избеглицама и мигрантима. То је делимично последица недавних трагичних догађања у Европи која је до сад неколико пута била места напада. Но, углавном се занемарује чињеница да су сви досадашњи терористички акти у Европи изведени од терориста који су били староседеоци.
Уместо да створе услове за живот тим људима, богатије западне земље затварањем врата пред њиховом муком што идиректно ствара семе ектсремизма међу избеглицама и тиме се сукоб и неповерење вечно обнавља.
Срећом, решење увек постоји, а оно које је предложио Амнести предвиђа да најбогатије земље пронађу дом за 10 одсто светске популације избеглице сваке године.
Једина богатија светска држава коју је Амнести повалио је Канада, јер је прошле године примила неких 30.000 избеглица из Сирије.