IRAN ČEKA ŽESTOK ODGOVOR IZRAELA?! Izjave zvaničnika LEDE KRV u žilama, a dva STRAVIČNA scenarija lebde nad BLISKIM ISTOKOM
Iran je u nedelju izvršio opsežan napad na Izrael koristeći više od 300 projektila uključujući dronove, krstareće i balističke rakete.
Iako je po navodima Izraela uspešnost napada bila mala, Iran ima prostora za zadovoljstvo jer je, ipak, jedan deo projektila probio "Gvozdenu kupolu" i pogodio važne vojne mete nanoseći im ograničenu štetu.
Od tada se spekuliše o tome kakav će biti odgovor izraelske strane i da li će ovo biti okidač za radikalnu eskalaciju sukoba na Bliskom istoku.
Danas se o tome oglasio član Ratnog kabineta Izraela Beni Ganc.
-Izrael će izabrati vreme i mesto da odgovori na iranski napad, a istovremeno ćemo raditi sa Sjedinjenim Državama na izgradnji globalnog i regionalnog saveza protiv Teherana - naveo je Ganc.
-Iran je globalni i regionalni problem, a takođe i pretnja Izraelu. Zato svet treba da deluje protiv njega vojno i da mu uvede sankcije kako bi zaustavio agresiju - dodao je izraelski zvaničnik uvodeći u igru i temu proširivanja sankcija Iranu, koje su uvođene pod dirigentskom palicom Vašingtona.
Berbokova za nove sankcije
O pitanju sankcija kao jednom od načina odgovora na iranski napad govorila je i Analena Berbok, ministarka spoljnih poslova Nemačke.
Ona je navela da će predano raditi na tome da se uvedu nove sankcije Teheranu, naročito u sektorima koji su povezani sa proizvodnjom dronova.
Međutim, i Berbokova je shvatanja da Izrael ne bi trebao drastičnije reagovati na nedavni potez Irana, jer je regionu po njenim rečima "neophodna deeskalacija".
Na toj liniji su i izjave ostalih zapadnih zvaničnika, kako američkih, tako i evropskih. Iz njhovih saopštenja jasno je da im produbljenje sukoba trenutno nije u interesu, verovatno zbog prenapregnutosti NATO kapaciteta u Ukrajini, ali i zbog izvesnih disonantnih tonova koje postoje na relaciji Vašington - Tel Aviv po pitanju operacija u Gazi.
Da li Izrael sprema snažan odgovor?
Ipak zvaničnici Izraela ne isključuju mogućnost "tvrđeg" odgovora Iranu.
Tako se u njihovim izjavama često može čuti da "imaju puno pravo na odgovor" i da mogu "birati vreme i način" za isti.
Portparol izraelskih snaga Daniel Hagari danas je govorio o tome da se Iran neće "izvući" za svoj nedavni napad, navodeći kako "Izrael ne može ćutati na tu agresiju".
Dve opcije
Ako se Izrael odluči na "tvrđi" način odgovora, ima dve solucije za njegovo provođenje.
Prva i najdrastičnija je direktan napad na teritoriju Irana. Mediji na Zapadu su već iskazali zabrinutost da bi se na meti izraelskih napad mogla naći i izvesna nuklearna postrojenja u Iranu, što bi moglo da dovede do katastrofe većih razmera.
Osim toga, mete mogu biti i vojni objekti i baze, kao i lokacije boravka visokih vojnih i političkih zvaničnika Teherana. To bi neminovno dovelo do još žešće reakcije Irana i bilo put ka radikalnoj eskalaciji situacije, za koju Tel Aviv, reklo bi se, nema podršku Zapada.
Druga solucija za Izrael je da gađa proiranske mete širom regiona, a pre svega u Libanu, Siriji i Iraku. Pa se tako mogu očekivati snažniji napadi na položaje Hezbolaha i njihova vojna postrojenja.
Takođe, pro-iranski "Kataib Hezbolah" bi mogao doći pod žešći udar izraelskih snaga.
Zapravo, takvi napadi na "osovinu otpora" blisku Iranu ne bi bili ništa novo, jer upravo je jedan takav bio povod za lansiranje projektila iz Irana, ali sada bi se njihov intenzitet mogao srazmerno pojačati.
Bilo kako bilo, na duži rok se ne nazire smirivanje bliskoistočnih tenzija, a koliko će biti mirni dani pred nama, ostaje da vidimo.
Izvor: Srbija Danas/Mihailo Bratić