ИРАН ЧЕКА ЖЕСТОК ОДГОВОР ИЗРАЕЛА?! Изјаве званичника ЛЕДЕ КРВ у жилама, а два СТРАВИЧНА сценарија лебде над БЛИСКИМ ИСТОКОМ
Иран је у недељу извршио опсежан напад на Израел користећи више од 300 пројектила укључујући дронове, крстареће и балистичке ракете.
Иако је по наводима Израела успешност напада била мала, Иран има простора за задовољство јер је, ипак, један део пројектила пробио "Гвоздену куполу" и погодио важне војне мете наносећи им ограничену штету.
Од тада се спекулише о томе какав ће бити одговор израелске стране и да ли ће ово бити окидач за радикалну ескалацију сукоба на Блиском истоку.
Данас се о томе огласио члан Ратног кабинета Израела Бени Ганц.
-Израел ће изабрати време и место да одговори на ирански напад, а истовремено ћемо радити са Сједињеним Државама на изградњи глобалног и регионалног савеза против Техерана - навео је Ганц.
-Иран је глобални и регионални проблем, а такође и претња Израелу. Зато свет треба да делује против њега војно и да му уведе санкције како би зауставио агресију - додао је израелски званичник уводећи у игру и тему проширивања санкција Ирану, које су увођене под диригентском палицом Вашингтона.
Бербокова за нове санкције
О питању санкција као једном од начина одговора на ирански напад говорила је и Аналена Бербок, министарка спољних послова Немачке.
Она је навела да ће предано радити на томе да се уведу нове санкције Техерану, нарочито у секторима који су повезани са производњом дронова.
Међутим, и Бербокова је схватања да Израел не би требао драстичније реаговати на недавни потез Ирана, јер је региону по њеним речима "неопходна деескалација".
На тој линији су и изјаве осталих западних званичника, како америчких, тако и европских. Из њхових саопштења јасно је да им продубљење сукоба тренутно није у интересу, вероватно због пренапрегнутости НАТО капацитета у Украјини, али и због извесних дисонантних тонова које постоје на релацији Вашингтон - Тел Авив по питању операција у Гази.
Да ли Израел спрема снажан одговор?
Ипак званичници Израела не искључују могућност "тврђег" одговора Ирану.
Тако се у њиховим изјавама често може чути да "имају пуно право на одговор" и да могу "бирати време и начин" за исти.
Портпарол израелских снага Даниел Хагари данас је говорио о томе да се Иран неће "извући" за свој недавни напад, наводећи како "Израел не може ћутати на ту агресију".
Две опције
Ако се Израел одлучи на "тврђи" начин одговора, има две солуције за његово провођење.
Прва и најдрастичнија је директан напад на територију Ирана. Медији на Западу су већ исказали забринутост да би се на мети израелских напад могла наћи и извесна нуклеарна постројења у Ирану, што би могло да доведе до катастрофе већих размера.
Осим тога, мете могу бити и војни објекти и базе, као и локације боравка високих војних и политичких званичника Техерана. То би неминовно довело до још жешће реакције Ирана и било пут ка радикалној ескалацији ситуације, за коју Тел Авив, рекло би се, нема подршку Запада.
Друга солуција за Израел је да гађа проиранске мете широм региона, а пре свега у Либану, Сирији и Ираку. Па се тако могу очекивати снажнији напади на положаје Хезболаха и њихова војна постројења.
Такође, про-ирански "Катаиб Хезболах" би могао доћи под жешћи удар израелских снага.
Заправо, такви напади на "осовину отпора" блиску Ирану не би били ништа ново, јер управо је један такав био повод за лансирање пројектила из Ирана, али сада би се њихов интензитет могао сразмерно појачати.
Било како било, на дужи рок се не назире смиривање блискоисточних тензија, а колико ће бити мирни дани пред нама, остаје да видимо.
Извор: Србија Данас/Михаило Братић