ЧУВАЈУ ЛЕЂА ИРАНУ А ПРЕТЊА СУ ЗА ЧИТАВ СВЕТ! Од ове моћне силе СТРАХУЈУ сви, ко може да им стане на црту? (ВИДЕО)
Нападом Ирана на Израел отворен је пут ка новој ескалацији на Блиском истоку.
Директан сукоб ове две земље увео би регион у велики рат без преседана, упозоравају стручњаци, а посебна опасност долази од милитантних формација које финанасира и подржава Иран. Заједно су део "осовине отпора", а Хамас, Хезболах и Хути већ дуже време истичу да су спремни за заједничку акцију са Ираном.
Портпарол изралеске војске (ИДФ) Данијел Хагари саопштио је да је 99 одсто од око 300 пројектила које је Иран испалио на Израел током ноћи пресрела противваздушна одбрана. "Иранска претња наишла је на ваздушну и технолошку супериорност ИДФ, у комбинацији са јаком коалицијом са савезницима пресрели смо огромну већину пројектила", каже Хагари.
Он је рекао да је Иран лансирао 170 дронова на Израел, а да ниједан није ушао у израелски ваздушни простор. Све су оборене изван граница земље од стране Израела и његових савезника. Лансирано је још 30 крстарећих пројектила, а ниједна није ушла у ваздушни простор Израела, рекао је Хагари, од чега је 25 оборило израелско ваздухопловство.
Хагари каже да је Иран испалио 120 балистичких пројектила на Израел. Многи од њих су оборени од стране система противваздушне одбране великог домета Стрела, иако су неке од пројектила успеле да заобиђу одбрану Израела, погодивши ваздушну базу Неватим у јужном Израелу.
Након овог напада, влада страх да ће Иран искористити милитанте које годинама подржава и финансира за даљу ескалацију сукоба на Блиском истоку. Како су се интензивирале борбе између палестинске милитантне групе Хамас и Израела, Иран је наглашавао да ће јачати оно што Техеран назива "осовином отпора" против Израела.
"Осовина отпора" је мрежа милитантних група које чине Палестинци, групе из Сирије, Либана и Ирана, које подржава Техеран и савезничких државних актера који играју важну улогу у иранској стратегији да се супротставе Западу и пре свега Израелу. Како је активна у Појасу Газе, Либану, Ираку, Сирији и другде, мрежа омогућава Ирану да створи хаос на непријатељској територији, док не учествује директно у сукобима.
Реч је о стратегији која датира још од пре Исламске револуције 1979. године, према експертима, али су је снаге Кудс, елитне прекоморске јединице иранске Револуционарне гарде (ИРГЦ), избрусиле и ребрендирале као осовину отпора. Исламски покрет отпора Хамас је националистички покрет са политичким, војним и друштвеним гранама.
Основан је током Прве интифаде (устанак Палестинаца против Израела прим. аут.) у децембру 1987. године, а оснивачи су шеик Ахмад Јасин и његов помоћник Абдул Азиз ал-Рантиси и други чланови Муслиманског братства у Палестини. Хамас је прерастао у аутономну организацију са сопственом повељом и стратегијама.
Политичко крило Хамаса на власти је у Појасу Газе од 2007. године након кратког рата против снага Фатаха (некадашњи Палестински национални ослободилачки покрет) који је лојалан председнику Махмуду Абасу, шефу Палестинске управе и Палестинске ослободилачке организације (ПЛО).
Палестински Исламски џихад (ПИЈ) је мање позната група од Хамаса, иако је друга највећа милитантна организација у Појасу Газе. Ову групу основао је Фати Абд ал-Азиз ал-Шикаки, лекар из Рафе, као огранак Муслиманске браће. Ал-Шикаки убијен је на Малти 1995. године у знак одмазде за двоструки самоубилачки напад ПИЈ-а на израелске војнике на раскрсници Беит Лид у Израелу.
Сматра се да је Иран и данас, углавном преко Хазболаха, главни финасијер ПИЈ-а. Трећа милитантна група која чини "осовину отпора" је либански Хезболах. Ова група има различит статус код различих сила - неке државе су је у целости прогласиле терористичком организацијом, поједине само њено војно крило, а има и земаља попут Русије и Кине које одржавају контакт са њом. Хезболах представља шиитску либанску проиранску паравојну организацију, која је настала 1982. године, као одговор на улазак Израела у јужни Либан.
Извор: Србија Данас/Нова