ODNOSI SE STALNO POGORŠAVAJU! Rusija: Mislili smo da smo sa Amerikom dotakli dno, ali...
Nekada je sukob dve zemlje bio opasniji, ali predvidljiviji.
Odnosi Rusije i SAD se stalno pogoršavaju, izjavio je zamenik šefa ruskog spoljnopolitičkog resora Sergej Rjabkov u intervjuu za "Našnal interest".
MERKELOVA ODLUČNA: "Nećemo učestvovati na samitu G7 u Vašingtonu"
Tramp upozorio demonstrante: "OKUPITE SE OKO BELE KUĆE, ALI ĆE VAS DOČEKATI NAJLJUĆI PSI I NAJOPASNIJE ORUŽJE"
RUSIJA JAČA OD SANKCIJA: Šreder poslao poruku koja će uzbuditi zapad!
- Mi se krećemo od jedne donje tačke ka drugoj - kako je rekao jednom poznati poljski mislilac Stanislav Ježi Lec: "Mislili smo da smo dotakli dno, a onda su odozdo pokucali" - rekao je diplomata.
On je dodao da se saradnja Moskve i Vašingtona u ovom vidu razlikuje od vremena hladnog rata. Tada je sukob dve supersile bio opasniji, ali i predvidljiviji.
Jedan od najvećih problema u odnosima, Rjabkov smatra kontrolu naoružanja.
- Stvara se utisak da SAD konceptualno ne veruju u kontrolu nad naoružanjem. Umesto toga Vašington pokušava da nađe izgovore kako da izađe iz što većeg broja sporazuma u sferi u kojoj učestvuje i Moskva - rekao je Rjabkov.
Po njegovom mišljenju, biće kasno baviti se pitanjem produženja Sporazuma o smanjenju stratešjig ofanzivnog naoružanja nakon američkih izbora.
Sporazumi iz kojih su SAD istupile
Sporazum o ograničenju protivraketne odbrane potpisan je 1972. godine između SAD i SSSR na neograničen rok, iako ga je u bilo kom momentu mogla raskinuti bilo koja od zemalja potpisnica.
Sporazumom je utvrđena obaveza strana da odustanu od stvaranja, testiranja i razmeštanja sistema ili komponenti protivraketne odbrane na moru, vazduhu, u svemiru ili na kopnu za borbu protiv strateških balističkih raketa, kao i da a ne da stvaraju sisteme protivraketne odbrane u zemlji.
Američki predsednik Džordž Buš mlađi je 13. decembra 2001. godine objavio jednostrano povlačenje SAD iz Sporazuma, nakon čega u skladu s odredbama, važio još šest meseci, do 12. juna 2002. godine.
Sporazum o otvorenom nebu potpisan je 1992. godine i postao je jedna od mera za izgradnju poverenja u Evropi nakon Hladnog rata. On je na snazi od 2002. godine i omogućava zemljama-učesnicama da otvoreno prikupljaju informacije o oružanim snagama i aktivnostima drugih.
Sporazum su potpisale ukupno 34 države, a većina njih su NATO zemlje, pa se može očekivati da će Amerika i nakon povlačenja iz ovog Sporazuma preko svojih partnera dobijati potrebne informacije.
Zajednički sveobuhvatni akcioni plan je sporazum koji su Iran i "šestorka" međunarodnih posrednika (Rusija, SAD, Velika Britanija, Kina, Francuska i Nemačka) zaključili 14. jula 2015. godine. To je istorijski sporazum o rešavanju dugogodišnjeg problema iranskog nuklearnog programa, čija implementacija skida sa Irana ekonomske i finansijske sankcije koje su ranije uveli SB UN, SAD i Evropska unija. Plan je stupio na snagu 16. januara 2016. godine.
Dogovor u svom izvornom obliku nije preživeo ni tri godine: Sjedinjene Američke Države su u maju 2018. godine objavile saopštenje o jednostranom povlačenju iz njega i vraćanju strogih sankcija Iranu. Iran je najavio postupno smanjivanje svojih obaveza u okviru sporazuma.
BUKNULO I U DETROITU: Policija pucala na protestante, ubijen 19- godišnji demonstrant
Kako je tačno izgledala tajna operacija Putin–Flin
POLICIJSKA BRUTALNOST: Iskaljivanje besa nad SLABIJIMA! Jedinim udarcem NOKAUTIRAO Afroamerikanku (VIDEO)
Ko je bio NEŽNI DIV zbog koga se čitava Amerika digla na noge? Evo ko je bio Džordž Flojd (FOTO)
RUSI TESTIRALI VAKCINU PROTIV KORONE NA ŽIVOTINJAMA: Evo kako su prošla ispitivanja