ОДНОСИ СЕ СТАЛНО ПОГОРШАВАЈУ! Русија: Мислили смо да смо са Америком дотакли дно, али...
Некада је сукоб две земље био опаснији, али предвидљивији.
Односи Русије и САД се стално погоршавају, изјавио је заменик шефа руског спољнополитичког ресора Сергеј Рјабков у интервјуу за "Нашнал интерест".
МЕРКЕЛОВА ОДЛУЧНА: "Нећемо учествовати на самиту Г7 у Вашингтону"
Трамп упозорио демонстранте: "ОКУПИТЕ СЕ ОКО БЕЛЕ КУЋЕ, АЛИ ЋЕ ВАС ДОЧЕКАТИ НАЈЉУЋИ ПСИ И НАЈОПАСНИЈЕ ОРУЖЈЕ"
РУСИЈА ЈАЧА ОД САНКЦИЈА: Шредер послао поруку која ће узбудити запад!
- Ми се крећемо од једне доње тачке ка другој - како је рекао једном познати пољски мислилац Станислав Јежи Лец: "Мислили смо да смо дотакли дно, а онда су одоздо покуцали" - рекао је дипломата.
Он је додао да се сарадња Москве и Вашингтона у овом виду разликује од времена хладног рата. Тада је сукоб две суперсиле био опаснији, али и предвидљивији.
Један од највећих проблема у односима, Рјабков сматра контролу наоружања.
- Ствара се утисак да САД концептуално не верују у контролу над наоружањем. Уместо тога Вашингтон покушава да нађе изговоре како да изађе из што већег броја споразума у сфери у којој учествује и Москва - рекао је Рјабков.
По његовом мишљењу, биће касно бавити се питањем продужења Споразума о смањењу стратешјиг офанзивног наоружања након америчких избора.
Споразуми из којих су САД иступиле
Споразум о ограничењу противракетне одбране потписан је 1972. године између САД и СССР на неограничен рок, иако га је у било ком моменту могла раскинути било која од земаља потписница.
Споразумом је утврђена обавеза страна да одустану од стварања, тестирања и размештања система или компоненти противракетне одбране на мору, ваздуху, у свемиру или на копну за борбу против стратешких балистичких ракета, као и да а не да стварају системе противракетне одбране у земљи.
Амерички председник Џорџ Буш млађи је 13. децембра 2001. године објавио једнострано повлачење САД из Споразума, након чега у складу с одредбама, важио још шест месеци, до 12. јуна 2002. године.
Споразум о отвореном небу потписан је 1992. године и постао је једна од мера за изградњу поверења у Европи након Хладног рата. Он је на снази од 2002. године и омогућава земљама-учесницама да отворено прикупљају информације о оружаним снагама и активностима других.
Споразум су потписале укупно 34 државе, а већина њих су НАТО земље, па се може очекивати да ће Америка и након повлачења из овог Споразума преко својих партнера добијати потребне информације.
Заједнички свеобухватни акциони план је споразум који су Иран и "шесторка" међународних посредника (Русија, САД, Велика Британија, Кина, Француска и Немачка) закључили 14. јула 2015. године. То је историјски споразум о решавању дугогодишњег проблема иранског нуклеарног програма, чија имплементација скида са Ирана економске и финансијске санкције које су раније увели СБ УН, САД и Европска унија. План је ступио на снагу 16. јануара 2016. године.
Договор у свом изворном облику није преживео ни три године: Сједињене Америчке Државе су у мају 2018. године објавиле саопштење о једностраном повлачењу из њега и враћању строгих санкција Ирану. Иран је најавио поступно смањивање својих обавеза у оквиру споразума.
БУКНУЛО И У ДЕТРОИТУ: Полиција пуцала на протестанте, убијен 19- годишњи демонстрант
Како је тачно изгледала тајна операција Путин–Флин
ПОЛИЦИЈСКА БРУТАЛНОСТ: Искаљивање беса над СЛАБИЈИМА! Јединим ударцем НОКАУТИРАО Афроамериканку (ВИДЕО)
Ко је био НЕЖНИ ДИВ због кога се читава Америка дигла на ноге? Ево ко је био Џорџ Флојд (ФОТО)
РУСИ ТЕСТИРАЛИ ВАКЦИНУ ПРОТИВ КОРОНЕ НА ЖИВОТИЊАМА: Ево како су прошла испитивања