ISTUKLA SOPSTVENU MAJKU PA VISOKO PODIGLA REP: Prvi put u istoriji imaju pravu ALFA ženku! (FOTO/VIDEO)
Prvi put u istoriji rezervata u Japanu čopor majmuna za vođu ima ženku
U retko viđenom fenomenu u svetu majmuna, devetogodišnja ženka poznata kao Jakei postala je liderka zajednice od 677 japanskih majmuna makaka u rezervatu prirode na otoku Kjušu u Japanu.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/04/shutterstock_1554313067.jpg?itok=sfTPJeYR)
POTPUNO BEZBEDNO: Evo kako najlakše da zaštite i vas i vaše mališane od komaraca
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/04/pjimage_2_1.jpg?itok=lBBwdEBW)
GORI NAJVEĆA DEPONIJA AUTOMOBILSKIH GUMA NA SVETU: Smrad zastrašujući, vatra se vidi i na satelitskim snimcima (VIDEO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/07/profimedia-0555661447.jpg?itok=_M_luI4q)
MASKE, TESTIRANJE TRIPUT NEDELJNO I "NINDŽA PASOŠ": Kako će izgledati školska godina u zemlji srpskih gastarbajtera
Jakein put do vrha počeo je u aprilu, kada je pretukla svoju majku kako bi postala alfa ženka zajednice u prirodnom zoološkom vrtu Takasakijama u gradu Oita. Iako bi to bio vrhunac većine ženki majmuna, Jakei je sa svojih 10 kg odlučila da se suprotstavi mužjacima.
Krajem juna izazvala je i napala Sančua, 31-godišnjeg alfa mužjaka, koji je bio vođa "grupe B" u rezervatu pet godina.
Iznenađeni čuvari u Takasakijami, gde u 70-godišnjoj istoriji rezervata nikada nije bilo lidera ženki, izvršili su test s orasima 30. juna, izbacivši orahe za zajednicu da vide ko će prvi pojesti poslasticu. Sanču je ustuknuo i dao Jakei da prva pojede orah, potvrđujući njen alfa status.
- Od tada se Jakei penje na drveće i trese ga, što je izraz moći i vrlo retko ponašanje ženki - rekao je Satoši Kimoto, vodič u Takasakijami.
- Hodala je podignutog repa, što je takođe vrlo neobično za ženku - dodao je Kimoto, koji je rekao da je osoblje u rezervatu u nedoumici u vezi s uzrokom dominantnih ludorija Jakei.
Takasakijama, osnovan kao rezervat za majmune 1952. godine, dom je za oko 1.500 makaka, podeljenih u grupu A i grupu B. Majmuni žive uglavnom u šumovitim planinama u središtu rezervata, slobodno lutajući i spuštajući se na niže tlo za hranu koju osiguravaju upravnici.
Procenjuje se da je divlja populacija japanskih makaka veća od 100.000 i široko rasprostranjena na tri od četiri japanska ostrva: Kjušu, Honšu i Šikoku.
Poznato je da su ponekad agresivni pa se planinarima i posetiocima rezervata Takasakijama savetuje da ne održavaju kontakt očima s njima, jer se to tumači kao izazov.