ИСТУКЛА СОПСТВЕНУ МАЈКУ ПА ВИСОКО ПОДИГЛА РЕП: Први пут у историји имају праву АЛФА женку! (ФОТО/ВИДЕО)
Први пут у историји резервата у Јапану чопор мајмуна за вођу има женку
У ретко виђеном феномену у свету мајмуна, деветогодишња женка позната као Јакеи постала је лидерка заједнице од 677 јапанских мајмуна макака у резервату природе на отоку Кјушу у Јапану.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/04/shutterstock_1554313067.jpg?itok=sfTPJeYR)
ПОТПУНО БЕЗБЕДНО: Ево како најлакше да заштите и вас и ваше малишане од комараца
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/04/pjimage_2_1.jpg?itok=lBBwdEBW)
ГОРИ НАЈВЕЋА ДЕПОНИЈА АУТОМОБИЛСКИХ ГУМА НА СВЕТУ: Смрад застрашујући, ватра се види и на сателитским снимцима (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/07/profimedia-0555661447.jpg?itok=_M_luI4q)
МАСКЕ, ТЕСТИРАЊЕ ТРИПУТ НЕДЕЉНО И "НИНЏА ПАСОШ": Како ће изгледати школска година у земљи српских гастарбајтера
Јакеин пут до врха почео је у априлу, када је претукла своју мајку како би постала алфа женка заједнице у природном зоолошком врту Такасакијама у граду Оита. Иако би то био врхунац већине женки мајмуна, Јакеи је са својих 10 кг одлучила да се супротстави мужјацима.
Крајем јуна изазвала је и напала Санчуа, 31-годишњег алфа мужјака, који је био вођа "групе Б" у резервату пет година.
Изненађени чувари у Такасакијами, где у 70-годишњој историји резервата никада није било лидера женки, извршили су тест с орасима 30. јуна, избацивши орахе за заједницу да виде ко ће први појести посластицу. Санчу је устукнуо и дао Јакеи да прва поједе орах, потврђујући њен алфа статус.
- Од тада се Јакеи пење на дрвеће и тресе га, што је израз моћи и врло ретко понашање женки - рекао је Сатоши Кимото, водич у Такасакијами.
- Ходала је подигнутог репа, што је такође врло необично за женку - додао је Кимото, који је рекао да је особље у резервату у недоумици у вези с узроком доминантних лудорија Јакеи.
Такасакијама, основан као резерват за мајмуне 1952. године, дом је за око 1.500 макака, подељених у групу А и групу Б. Мајмуни живе углавном у шумовитим планинама у средишту резервата, слободно лутајући и спуштајући се на ниже тло за храну коју осигуравају управници.
Процењује се да је дивља популација јапанских макака већа од 100.000 и широко распрострањена на три од четири јапанска острва: Кјушу, Хоншу и Шикоку.
Познато је да су понекад агресивни па се планинарима и посетиоцима резервата Такасакијама саветује да не одржавају контакт очима с њима, јер се то тумачи као изазов.