Italija oštro protiv surogat majčinstva - zatvor ili novčana kazna! Jedna država iz regiona zakonski dozvolila ovaj čin
Italijanski parlament usvojio je zakon kojim se zabranjuje da parovi odlaze u inostranstvo da bi im surogat majka rodila dete.
Reč je o izmenama i dopunama zakona iz 2004. godine kojim se surogat majčinstvo tretira kao krivično delo.
Zabrana, koja se prethodno odnosila samo na Italiju, sada je proširena i na odlazak u države gde je surogat majčinstvo legalno, poput Kanade ili Sjedinjenih Država.
Za kršenje zakona zaprećene kazne su do dve godine zatvora i novčano do milion evra.
Surogat majčinstvo
Surogat majčinstvo je kada žena iznajmljuje matericu, odnosno iznosi trudnoću, parovima koji ne mogu da imaju decu zbog problema sa plodnošću, ili istopolnim parovima.
Kritičari tvrde da je zakon, koji je predložila vladajuća stranka krajnje desnice, usmeren na LGBT parove, kojima nije dozvoljeno da usvoje dete ili se prijave za postupak vantelesne oplodnje u Italiji.
Zakon je usvojen 16. oktobra u italijanskom senatu sa 84 glasa za i 58 protiv.
Uoči glasanja, protivnici zakona su protestovali, ukazujući da se otežava ljudima da postanu roditelji, a pritom je uočen pad nataliteta u zemlji.
Surogat majčinstvo u zemljama Zapadnog Balkana
U većini zemalja Zapadnog Balkana surogat majčinstvo je zabranjeno važećim zakonom i zaprećene su zatvorske kazne, međutim, Severna Makedonija je u oktobru 2024. zakonski dozvolila surogat majčinstvo.
Po zakonu o biomedicinski potpomognutoj oplodnji, u Srbiji se smatra krivičnim delom ako neko iznese trudnoću umesto nekog drugog i propisana kazna je od tri do 10 godina zatvora.
Postoje agencije koje pomažu parovima da u inostranstvu dobiju dete pomoću surogat majke, ali je procedura skupa, preneo je ranije RTS.
Programi koštaju između 35.000 i 100.000 evra i traju između 18 i 24 meseca.
Srbija Danas/BBC