Италија оштро против сурогат мајчинства - затвор или новчана казна! Једна држава из региона законски дозволила овај чин
Италијански парламент усвојио је закон којим се забрањује да парови одлазе у иностранство да би им сурогат мајка родила дете.
Реч је о изменама и допунама закона из 2004. године којим се сурогат мајчинство третира као кривично дело.
Забрана, која се претходно односила само на Италију, сада је проширена и на одлазак у државе где је сурогат мајчинство легално, попут Канаде или Сједињених Држава.
За кршење закона запрећене казне су до две године затвора и новчано до милион евра.
Сурогат мајчинство
Сурогат мајчинство је када жена изнајмљује материцу, односно износи трудноћу, паровима који не могу да имају децу због проблема са плодношћу, или истополним паровима.
Критичари тврде да је закон, који је предложила владајућа странка крајње деснице, усмерен на ЛГБТ парове, којима није дозвољено да усвоје дете или се пријаве за поступак вантелесне оплодње у Италији.
Закон је усвојен 16. октобра у италијанском сенату са 84 гласа за и 58 против.
Уочи гласања, противници закона су протестовали, указујући да се отежава људима да постану родитељи, а притом је уочен пад наталитета у земљи.
Сурогат мајчинство у земљама Западног Балкана
У већини земаља Западног Балкана сурогат мајчинство је забрањено важећим законом и запрећене су затворске казне, међутим, Северна Македонија је у октобру 2024. законски дозволила сурогат мајчинство.
По закону о биомедицински потпомогнутој оплодњи, у Србији се сматра кривичним делом ако неко изнесе трудноћу уместо неког другог и прописана казна је од три до 10 година затвора.
Постоје агенције које помажу паровима да у иностранству добију дете помоћу сурогат мајке, али је процедура скупа, пренео је раније РТС.
Програми коштају између 35.000 и 100.000 евра и трају између 18 и 24 месеца.
Србија Данас/BBC