NEMA POOŠTRAVANJA MERA ZBOG USKRSA: Trenutne epidemiološke mere ostaju na snazi, za praznik cela zemlja crvena zona
Ovakva odluka doneta je na bazi analize kretanja krivulje pandemije
U Italiji ostaje gotovo sve po sadašnjim propisanim antikovid merama do 30. aprila. To je rezuzltat današnje odluke italijanske Vlade uoči uskršnjih praznika.
Manje pogođeni regioni ostaće u takozvanoj narandžastoj boji, oni sa većim procentom zaraženih na 100.000 stanovnika po sedmičnom sabiranju Naučno-tehničkog Komiteta i Ministarstva zdravlja ostaju, ili postaju crvene zone.
DA LI JE OVO DOKAZ DA NISMO SAMI? Misteriozni objekti obasjali nebo iznad Oregona (VIDEO)
NESTAŠNA KONOBARICA HTELA DA PROBA NA BIKU: Samo što je počela da uživa, vagina je doživela strujni udar! (VIDEO)
GUBE 400 MILIONA DOLARA NA SAT: U Sueckom kanalu blokirano 185 brodova
Od 20. aprila mogućno je shodno epidemiološkoj krivulji postepeno otvaranje izvesnih aktivnosti. Kako je i najavljeno, tri dana za uskršnje praznike (od 3. do 5. aprila) čitava Italija biće crvena zona, sve zatvoreno i bez kretanja kako bi se izbegla okupljanja i slavlja.
Pola Italije je u crvenoj zoni, znači potpuno zatvoreno za kretanje, sa otvorenim samo najneophodnijim radnjama, samoposlugama, apotekama, trafikama. Pola je u narandžastoj, gde je dozvoljeno otvaranje malih radnji garderobe, knjižara, parfimerija. Zabranjen je rad barova i restorana, može se dostavljati hrana na kućnu adresu. Svuda na snazi ostaje policijski čas od 22 sata do pet ujutru.
Posebna briga zbog dece
Novi dekret za sada donosi izmenu u pogledu otvaranja obdaništa i osnovnih škola i u crvenim zonama, sa strogim merama kontrole i ventilacijom prostora. Škole su zatvorene već dugo, pa je zaključeno "da su deca izgubila veoma mnogo kako na edukativnom tako i na planu socijalizacije".
Ovakva odluka doneta je na bazi analize kretanja krivulje pandemije kako u regionima tako i na čitavoj teritoriji, sadašnji broj zaraženih na 100.000 stanovnika iznosi između 264 i 240 što je opomena da se ne mogu olabaviti mere, iako tragediju epidemije prati i ona ekonomska i socijalna.
Opet se sve svodi na zaključak da je jedino oružje u borbi protiv pandemije masovno vakcinisanje. Međutim, vakcine nedostaju Italiji u kontinuitetu, a da bi se do septembra, kako je programirano, vakcionisalo 80 posto stanovnika, trebalo bi da bude utrostručen sadašnji ritam vakcinisanja, to jest 500.000 doza dnevno.