JOŠ JEDNA TEKTONSKA PROMENA U EVROPI: Svi znaju da je gotov, sem njega - Britanski premijer bogatiji od kralja, ali sad je pred kolapsom
Vanredni parlamentarni izbori u Velikoj Britaniji održavaju se danas, a prvi put u svom životu, britanski premijer nije na visini zadatka.
Riši Sunak - koji je prema anketama izgleda osuđen na izborni zaborav - peti je premijer Konzervativne stranke u Britaniji za osam godina. Ali, nikad mu neće biti suđeno po njegovim uslovima i to je njegovo prokletstvo, piše “Politiko”.
Kako navodi “Gardijan”, otkako je raspisao izbore prošlo je šest nedelja, a tada su laburisti vodili u anketama za 21,8 procentualnih poena. Sada, na samom kraju kampanje, njihovo vođstvo stoji na 20 poena, dok su konzervativci od 1. jula bili na 20,7 odsto, što je manje za 2,3 poena - sa 23% koliko su imali 22. maja. Te brojke, navodi list, demonstriraju glavni trend uočen tokom kampanje – da je došlo do pada podrške za dve glavne partije, pri čemu su glavni dobitnici Reform UK i Liberalne demokrate.
Bio je dobar torijevac, ali...
Sunak je postao premijer 2022, kad su “pali” i Boris Džonson i Liz Tras. Ali, on nije izbegao njihovu senku, piše “Politiko”. Sam je nedavno priznao da je postao premijer “zbog greške”, verovatno se odnoseći na katastrofalan mandat Trasove.
Bio je Džonsonov kancelar i “ubica”, a onda je pozvan da vodi kad je Tras podnela ostavku nakon samo 44 dana na funkciji premijera. Njegova partija tek što ga je odbila u trci za lidersku poziciju i umesto Sunaka izabrala nju, navodi list.
Kako piše “Politiko”, u tekstu pod naslovom "Svi osim Rišija Sunaka znaju da je predodređen za neuspeh", Sunak je bio dobar torijevac koji bi ujedinio desnicu nakon katastrofe sa Trasovom. U svojoj 42. bio je najmlađi premijer za dva veka. Ali, uskoro će biti poznat tačan oblik njegovog neuspeha.
Ko je Riši Sunak?
Rođen je u Sauhemptonu na južnoj obali Engleske u porodici indijskih imigranata. Pohađao je Vinčester koledž i Univerzitet Oksford. Radio je za Goldman Saks u par hedž fondova pre odlaska na master na Stenfordu, gde je upoznao sadašnju suprugu Akšatu Murti, ćerku indijskog milijardera. Postao je poslanik za Ričmond u ruralnom Jorkširu, na mestu koje je prethodno držao bivši lider konzervativaca Vilijam Hag.
Njegova politika je “tačerska” ekonomija, nejasno obećanje veštačke inteligencije i pro-Bregzit patriotizam, što je beznačajno bez šire vizije. Dalje od toga, on nema odgovore na britanske probleme.
Ako je nasledio ruševine – što će biti njegov postizborni narativ – nije uradio ništa da ih obnovi. Sunakov sjaj uvek je bio samo u tome što nije bio onaj drugi – Džonson ili Tras.
On nosi lepa odela, ali su mu politički darovi zanemarljivi, navodi list. Nije osudio Džonsona i Tras, a vratio je Dejvida Kamerona u politiku kao ministra spoljnih poslova, sprečavajući jedinu strategiju koja je mogla da funkcioniše na ovim izborima – promene.
Odbijanjem da se bori protiv radikalne desnice, Sunak ju je ohrabrio.
Katastrofalna kampanja
On ne razume kako funkcionišu javne službe, ne može da delegira odgovornost i deluje van kontakta sa stvarnošću – jer i jeste. Njegova žena je tražila poreski status za osobe čije je boravište van zemlje, što joj je omogućilo da izbegne plaćanje britanskih poreza, iako je Sunak podigao porez za druge. Najavio je kraj projekta brze železnice HS2, ključna politika obnove severne Engleske. Njegova politika deportovanja ilegalnih migranata u Ruandu je okrutna i neefikasna, a to je prava mera rukovodstva koje je sve otuđilo, navodi “Politiko”.
Izborna kampanja je bila katastrofa, dodaje list.
Sunakova partija samo se dodatno raspala otkako je najavio izbore. Nijedno pitanje do sada nije dominiralo kampanjom više od njegove odluke da ranije napusti dešavanja povodom godišnjice Dana D 6. juna, kako bi se vratio u Britaniju na TV intervju o kampanji. Sunak se nakon toga našao pod opsadom kako od laburista tako i od desničarskih snaga koje se šire u njegovoj zemlji, na čelu sa Najdželom Faražom.
Uspaničeni torijevci plaše se potpunog uništenja.
- Ubili su se. Gotovo je - rekao je Faraž u junu za "Politiko".
“Razdražljivi Riši” bogatiji od kralja
Rano u svom mandatu Sunak je dobio nadimak “razdražljivi Riši”. Na izbornim debatama je mleo slogane i govorio o lideru laburista Kiru Starmeru vrišteći o porezima, navodi “Politiko”. A onda, kad su brojke u anketama pale, on je odustao. Mario je manje a radio bolje. Dopadljiviji je kad prestane da pokušava da zadovolji ljude i poveže se s njima – jer ne može, navodi list.
Najbogatiji je čovek u Donjem domu, bogatiji od kralja Čarlsa. Previše je funkcionalan i previše zatvoren, što je prikladan epigraf za grobnicu za 14 godina ove vrste torizma, piše “Politiko”.
Britanci ne žele da uče matematiku do 18. godine, da igraju šah u parkovima ili imaju obavezni vojni rok kako im Sunak govori da treba. Nije svako materijal za lidera. On je opčinjen veštačkom inteligencijom, ali da li voli ljude?
Sunak je trebalo da bude anđeo torijevaca, trebalo je da pojede grehe Kamerona, koji je sazvao referendum o Bregzitu iz oholosti, lažova Džonsona ili manijakalne Trasove, navodi “Politiko”, dodajući da ih je on, umesto toga, upotpunio nedostatkom političke vizije, efikasnosti i hrabrosti. Njegove ambicije su bile male, jer ljudima poput Sunaka ne treba politika – kad misle da im treba, onda je to sujeta, dodaje list.
On je bogataš bez mašte koji prvi put u životu nije bio na visini zadatka a pitanje je koliko će ga to dotaći i da li će ikad razumeti, zaključio je “Politiko”.
Srbija Danas/Blic