Kakva je budućnost Sirije? Ovo je šest mogućih scenarija
Šta će biti sa Sirijom posle odlaska Bašara el Asada? Na ovo pitanje, razrađujući šest scenarija, odgovara Asad Abu Halil profesor političkih nauka na Državnom univerzitetu Kalifornije, autor nekoliko knjiga "Istorijski rečnika Libana", "Bin Laden", "Islam i novi američki rat protiv terorizma", "Bitka za Saudijsku Arabiju"...
Napominjući da je Sirija trenutno u tranziciji previđa da može doživeti libijski model, vojni udar, demokratiju, diktaturu Hajat Tahrir el Šama (HTŠ), povratak Asadovog režima ili raspad.
Sirija, bi navodi profesor, mogla da sledi primer Libije.
"Poput Libije, sukobi između onih koji podržavaju islamiste i onih koji ih se gnušaju, mogu potrajati još mnogo godina. Obamina administracija je sa velikim uzbuđenjem obećala novu demokratiju u Libiji i kraj tiranske vladavine nakon NATO napada 2011. godine. U Siriji, razne islamističke snage imaju istoriju krvoprolića koje se možda neće završiti samo zato što je Hajat Tahrir el Šam preuzeo kontrolu nad vladom, barem formalno. Ako bi Sirija sledila scenario Libije, to bi značilo da će se uključiti Rusija, Turska, Katar, UAE i SAD. A, tu bi se našao i Izrael", analizira Abu Halil.
Profesor objašnjava da je Izrael posle pada Asada bombardovao Damask kako bi uništio vojnu infrastrukturu, ali i zastrašio novu vladu, ali je HTŠ ubrzo signalizirao da nema u agendi ništa protiv Izraela. Abu Halil je dodao je da je potencijal za dezintegraciju zemlje visok, jer je Sirija manje homogena od Libije, etnički i verski.
Analizirajući mogućnost vojnog udara, navodi da bi Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija mogli da organizuju puč da bi postavili svog vladara poput Sisija u Egiptu.
- Šeik UAE je do samog kraja bio u bliskom kontaktu sa Asadom i odvraćao ga je od Irana. UAE su do sada bili uspešni u nametanju političke i vojne volje u Somaliji, Jemenu, Libiji, Sudanu i Egiptu. Problem sa ovim scenarijem je što su UAE glavni protivnik Muslimanske braće, koji imaju uticaj u Siriji, rekao je analizi.
Da u Siriji zaživi demokratija, potrebno je da nova vlada posluša poziv Sirijaca i počne prelazni period do slobodnih izbora i novog ustava.
-To bi dovelo do formiranja demokratske vlade, nečega što Sirija nije iskusila od pedesetih, kada je demokratski poredak bio veoma manjkav i podložan spoljnoj intervenciji i manipulaciji. Ovaj demokratski scenario bi uzbunio i Izrael i SAD koji su veoma svesni da se ljudi ne bi nužno složili sa zapadnim i izraelskim interesima, navodi Abu Halil.
On podseća da SAD nisu ukinule sankcije sirijskom narodu, ali su ukinule nagradu od 10 miliona dolara za glavu lidera HTŠ (do skoro su ih smatrali teroristima). Ipak, napominje profesor, Vašington može da vrati nagradu kao ucenu, ukoliko bude potrebno.
Diktatura HTŠ alarmirala bi verske manjine i žene, s obzirom na stavove čelnika ove grupe i taj scenario mogu favorizovati SAD i Izrael.
Sirija bi mogla da izgubi teritorijalni integritet, da se raspadne na enklave gde svako upravlja svojim provincijama - Druzi, Alaviti i Kurdi.
-Ovaj scenario bi bio previše alarmantan za Tursku, koja je spremna da upotrebi vojnu silu da slomi nezavisnu kurdsku državu unutar Sirije. Zapad i Izrael bi favorizovali takav ishod. Na kraju krajeva, Džozef Bajden i Entoni Blinken su se zalagali za podelu Iraka na tri enklave nakon američke invazije 2003. Ako dođe do ovog scenarija Severni Liban (Tripoli i Akar) bi mogao da zatraži da se pridruži sunitskoj enklavi, iznosi kao mogućnost Abu Halil.
Najmanje verovatan scenario je povratak starog režima. Na Asada su besni jer je brzo napustio vlast, a neki su ogorčeni i jer je tesno sarađivao sa UAE, a udaljio se od Irana.
-Najteže je predvideti političku budućnost Sirije. Ideologija koju donose novi vladari Sirije previše je strana društvu koje je raznoliko i ima istoriju sekularizma. Postoji mnogo onih koji hoće vlast u zemlji, ali i mnogo spoljnih uticaja. Šta god da se desi, sledeća faza neće biti mirna, zaključio je Asad Abu Halil.