KAMERON ŠOKIRAO IZJAVOM: Britanija na korak od odluke koja će razbesneti Izrael
Bivši britanski premijer se obratio konzervativnom Savetu za Bliski istok u Donjem domu
Velika Britanija razmatra da prizna palestinsku državu kao način da izvrši pritisak na Izrael da prihvati rešenje o dve države nakon prekida vatre u Gazi, rekao je britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Kameron na prijemu u Vestminsteru.
JEZIVA AKCIJA IZRAELSKIH SPECIJALACA: Prerušili se u doktore pa upali u bolnicu i IZREŠETALI tri MILITANTA (FOTO/VIDEO)
NOVI RAT NA POMOLU?! Bajden će večeras ODOBRITI AKCIJU prema Iranu, mediji izneli tvrdnje koje LEDE KRV U ŽILAMA!
"NE PRETITE!" London uznemiren konferencijom u Jerusalimu, Izraelci planiraju monstruozni naum
Obraćajući se konzervativnom Savetu za Bliski istok u Donjem domu, Kameron je rekao da bi takvo priznanje – nakon što Hamas oslobodi sve taoce – predstavljalo "nepovratan napredak ka rešenju sa dve države i što je najvažnije, uspostavljanju palestinske države".
- Mi imamo tu odgovornost jer bi trebalo da počnemo da postavljamo kako bi izgledala palestinska država; šta bi to obuhvatalo; kako bi to funkcionisalo - rekao je on.
- Kako se to bude dešavalo, mi, sa saveznicima, razmotrićemo pitanje priznavanja palestinske države, uključujući i Ujedinjene nacije. Ovo bi mogla biti jedna od stvari koja pomaže da se ovaj proces učini nepovratnim.
Ujedinjeno Kraljevstvo gura plan u pet tačaka kojim bi se okončale borbe, oslobađanje talaca u Gazi, "politički horizont" za rešenje sa dve države i tehnokratska palestinska vlada koja bi upravljala i Zapadnom obalom i Gazom. Hamasovi lideri bi bili proterani u drugu zemlju.
Kameron je pomenuo tekuće napore da se okonča rat u Gazi, rekavši okupljenim poslanicima da "postoji put koji sada možemo da vidimo kako se otvara i gde zaista možemo da napredujemo, ne samo u okončanju sukoba, već i u pronalaženju političkog rešenja koje može da donese mir godinama, a ne mir mesecima."
On je takođe kritikovao Izrael što nije uspeo da napravi napredak ka okončanju izraelsko-palestinskog sukoba, rekavši da uprkos rastućem životnom standardu jevrejske države u poslednje tri decenije, njen neuspeh da garantuje bezbednost svojih građana znači da su "za Izrael poslednjih 30 godina bile veliki neuspeh."
Govor ministra spoljnih poslova odražavao je tekst koji je dan ranije objavio u "The Mail on Sunday", u kojem je napisao da Ujedinjeno Kraljevstvo mora Palestincima dati "političku perspektivu kredibilnog puta ka palestinskoj državi i novoj budućnosti".
- I to mora biti nepovratno. Ovo nije u potpunosti naš poklon, ali Britanija i naši partneri mogu pomoći tako što će potvrditi našu posvećenost suverenoj, održivoj palestinskoj državi i našu viziju njenog sastava i što je najvažnije, moramo da izrazimo svoju jasnu nameru da je priznamo, uključujući i Ujedinjene nacije - nastavio je Kameron.
Kameronov govor je usledio neposredno pre njegove četvrte posete regionu od njegovog iznenadnog imenovanja na mesto ministra spoljnih poslova u novembru. On se u utorak uputio ka Omanu, a diplomatski zvaničnik je za The Times of Israel rekao da će biti i u Bejrutu.
Kameron je prošle nedelje bio u Izraelu kako bi razgovarao o detaljima sporazuma o oslobađanju talaca koje drži Hamas. On je takođe naglasio potrebu da se krene ka održivom prekidu vatre na sastancima sa premijerom Benjaminom Netanijahuom i ministrom spoljnih poslova Izraelom Kacom.
Ranije ovog meseca, Kameron je rekao britanskim poslanicima da je zabrinut da Izrael možda krši međunarodno pravo u svojoj kampanji u Gazi. Međutim, britanski ministar spoljnih poslova odbacio je optužbe Južne Afrike da Izrael čini "genocid" u Gazi.
Rat u Gazi pokrenuo je Hamasov brutalni napad 7. oktobra na južni Izrael, u kojem je oko 3.000 naoružanih napadača predvođenih Hamasom upali u jevrejsku državu da ubiju skoro 1.200 ljudi, uglavnom civila, i uzmu preko 250 talaca svih uzrasta, dok počinili brojne zločine.
Rat je odneo živote preko 26.000 Palestinaca, prema podacima Ministarstva zdravlja Pojasa Gaze koje kontroliše Hamas, što se ne može nezavisno proveriti i koje ne pravi razliku između civila i boraca.
Izraelske odbrambene snage kažu da su ubile oko 10.000 operativaca Hamasa, za koje se veruje da čine oko 25 odsto boraca grupe.
Bivši premijer, Kameron je dugo podržavao plan rešenja o dve države, ali se odupirao jednostranim potezima Palestinaca ka državnosti, kao što je pokušaj Palestinske uprave 2015. da se pridruži Međunarodnom krivičnom sudu. Godine 2014, kao premijer, bio je uzdržan tokom simboličnog glasanja u Donjem domu za priznavanje Palestine, koje je usvojeno velikom većinom od 274-12.
(Srbija Danas/Times of Israel/Preneo: V.M.)