KATAR SE POMIRIO SA MOĆNIM ARAPSKIM MONARHIJAMA: Da li je okrenuo leđa Turskoj i Iranu?
Katarski ministar spoljnih poslova je objasnio situaciju u kojoj se njegova zemlja nalazi
Katar prvi put otkriva svoj stav o odnosima sa Iranom i Turskom nakon potpisivanja sporazuma o pomirenju.
IRAN POSEDUJE NOVE INFORMACIJE: Identifikovani su svi atentatori na nuklearnog naučnika Fahrizadea
ŠTA MOSKVA MISLI O SITUACIJI U AMERICI? Zaharova saopštila zvaničan stav i poručila narodu SAD samo jedno
KO JE "ČOVEK SA ROGOVIMA" KOJI JE SINOĆ PROVALIO U KONGRES? Sada je konačno otkriveno zašto tako izgleda
Katarski ministar spoljnih poslova šeik Mohamed bin Abdul Rahman Al Tani otkrio je danas, u četvrtak, stav svoje zemlje o "odnosima sa Iranom i Turskom" nakon potpisivanja sporazuma o pomirenju sa zalivskim susedima i Egiptom.
U izjavama za britanske novine "Fajnenšel tajms", Mohamed bin Abdul Rahman je rekao: "Doha i dalje želi da održi svoje odnose sa Teheranom i proširi te odnose", objašnjavajući da "sporazum o pomirenju u Zalivu predviđa saradnju na polju borbe protiv terorizma i bezbednosti."
Katarski ministar je naglasio da se "bilateralnim odnosima uglavnom upravlja suverenom odlukom i nacionalnim interesom", dodajući da "to neće imati uticaja na naš odnos sa bilo kojom drugom zemljom".
- Neće biti promena u odnosu na katarsku medijsku mrežu nakon postignutog sporazuma. Nadamo se da će biti preduzeti koraci da se stvari vrate u normalu u roku od nedelju dana od potpisivanja sporazuma - rekao je katarski ministar kada je u pitanju Al-Džazira.
Katarski ministar spoljnih poslova naglasio je da su "sve zemlje izvukle korist od sporazuma, ali da će trebati neko vreme da se postigne potpuno pomirenje", izrazivši nadu da će i druge zemlje uključene u sukob u Zalivu uživati istu političku volju kao i Saudijci , dodajući da će "ako to učine, otkriti da Katar ima političku volju da učestvuje", rekao je on.
Muhamad bin Abdul Rahman nagovestio je da će stvar "zahtevati neke korake od zemalja za obnovu odnosa, a biće i nesuglasica i nekih otvorenih pitanja o kojima će se bilateralno razgovarati između zemalja", dodajući: "Svaka zemlja ima drugačiji vid razmimoilaženja sa Katarom."
"Samit Al-Ula", koji je pokrenut u Saudijskoj Arabiji prošlog utorka, bio je svedok stavljanja tačke na zalivsku krizu koja je ušla u četvrtu godinu, nakon političkih razmimoilaženja između Egipta, UAE, Saudijske Arabije i Bahreina s jedne strane, i Katara sa druge strane, i četiri zemlje su se dogovorile da obnove odnose sa Katarom, uključujući i uvođenje letova između pomenutih zemalja.