OČI U OČI Kim i Tramp: ISTORIJSKO POMIRENJE ili poslednji pokušaj da se spreči NUKLEARNI RAT
Sastanak dvojice lidera biće održan do kraja maja
Američki predsednik Donald Tramp prihvatio je poziv na sastanak sa Kim Džong Unom, a tema će biti denuklearizacija Korejskog ostrva. Sastanak bi trebalo da se održi do kraja maja ove godine, a svetski analitičari bruje o susretu koji može da promeni sudbinu Dalekog Istoka i možda bude korak ka ujedinjenju dve Koreje.
Pročitajte i:
Svet iščekuje susret američkog i severnokorejskog predsednika, nakon godine u kojoj su tenzije između dve zemlje dosegle svoj maksimum. Severna Koreja je testirala balističke rakete i objavila da ima hidrogensku bombu, a SAD su pooštrile sankcije Pjongjangu i pojačale vojno prisustvo na Zapadnom Pacifiku.
Prema najavama, dvojica predsednika razgovaraće o denuklearizaciji Severne Koreje, a Tramp je naveo da će sankcije ostati na snazi sve dok se ne postigne čvrst dogovor.
Bivši zvaničnici SAD, upozoravaju da je Severna Koreja već obećavala da će obustaviti nuklearni program, u zamenu za podizanje sankcija. Tokom drugog mandata Džordža Buša, Pjongjang je pregovarao sa SAD i još nekoliko država, da bi potom kršili sporazume, testirajući rakete.
Deni Rasel, bivši stariji direktor Nacionalnog bezbednosnog saveta za Aziju, kaže da je Kim Džong Un zatražio pregovore sa Trampom, kako bi dobili legitimitet kao nuklearna sila.
Robert Karlin koji je predvodio nekoliko američkih delegacija u Severnu Koreju i služio u nekoliko obaveštajnih i diplomatskih misija kaže da je Kimov nuklearni program razvijen kako bi se zapravo razvila ekonomska moć zemlje.
Karlin podseća da je Kimova strategija, objavljena još u martu 2013. godine, bila ubrzan razvoj nuklearnog programa kako bi se eliminisala pretnja od SAD i stvorilo mirno okruženje, u kojem bi se Severna Koreja, mogla posvetiti razvoju ekonomije.
- Ne smemo ih pritiskati. Imaju nuklearno oružje – kaže Karlin i dodaje – Severna Koreja ima lidera koji hoće da razvije ekonomiju. Koncentrišimo se na to. Pokušajmo da iskoritimo taj momenat kako bi ispregovarali ono što želimo.
Analitičari širom sveta, slažu se da Tramp pokušava da ublaži sankcije, a neki smatraju da je korak napred u odnosima SAD i Severne Koreje zapravo rezultat diplomatske ofanzive Južne Koreje koja zapravo ima najveći interes za mirom i stabilizacijom regiona.
Dolaskom na vlast Mun Džae Ina, u Južnoj Koreji, pokrenuti su veliki napori da dođe do susreta Donalda Trampa i Kim Džong Una. Uloga predsednika Južne Koreje Mun Džae Ina, smatra se ključnom za odluku Severne Koreje da ipak učestvuje na Zimskim Olimpijskim igrama i to baš pred potencijalno izbijanje sukoba.
Trampova administracija ističe da je retorika američkog predsednika koju čine mešavina pretnji „vatrom i besom“, ali i ostavljanje otvorenih vrata za pregovore dovela do uspeha u rešavanju krize. Sve ovo, uz jake sankcije koje sve više iscrpljuju severnokorejsku ekonomiju dovele su do toga da Kim Džong Un shvati da je diplomatija jedina opcija.
Međutim, mnogi smatraju da je Trampov pristanak, zapravo pobeda Severne Koreje, jer će razgovorom „oči u oči“ američki predsednik zapravo priznati Severnu Koreju kao sebi jednaku.
- Kim neće odustati od nuklearnog naoružanja zbog susreta sa Trampom. Ovaj susret podići će ugled njegove zemlje kao jednake sa najmoćnijom državom na svetu, a to je svaki Kim do sad pokušavao bezuspešno da ostvari – kaže Vipin Narang, profesor političkih nauka na prestižnom univerzitetu MIT.
ODRŽAO SASTANAK BEZ MEDIJA: Španski premijer upozorio na JAČANJE SEPARATIZMA u dve evropske države!
Vest koja je obišla svet i svakako najavljuje istorijski susret poslužila je svim zainteresovanim stranama da proglase ovo svojom diplomatskom pobedom, a sukob koji tinja sada je prenet za preogovarački sto za kojim će se naći dva najekstravagantnija lidera današnjice, pa je svaki ishod pregovora gotovo nepredvidiv, izuzev činjenice da su dva lidera dalje od crvenog dugmeta, a planeta, ipak, korak dalje od nuklearnog sukoba, posle kojeg, ne bi bilo povratka nazad.