ОЧИ У ОЧИ Ким и Трамп: ИСТОРИЈСКО ПОМИРЕЊЕ или последњи покушај да се спречи НУКЛЕАРНИ РАТ
Састанак двојице лидера биће одржан до краја маја
Амерички председник Доналд Трамп прихватио је позив на састанак са Ким Џонг Уном, а тема ће бити денуклеаризација Корејског острва. Састанак би требало да се одржи до краја маја ове године, а светски аналитичари брује о сусрету који може да промени судбину Далеког Истока и можда буде корак ка уједињењу две Кореје.
Прочитајте и:
Свет ишчекује сусрет америчког и севернокорејског председника, након године у којој су тензије између две земље досегле свој максимум. Северна Кореја је тестирала балистичке ракете и објавила да има хидрогенску бомбу, а САД су пооштриле санкције Пјонгјангу и појачале војно присуство на Западном Пацифику.
Према најавама, двојица председника разговараће о денуклеаризацији Северне Кореје, а Трамп је навео да ће санкције остати на снази све док се не постигне чврст договор.
Бивши званичници САД, упозоравају да је Северна Кореја већ обећавала да ће обуставити нуклеарни програм, у замену за подизање санкција. Током другог мандата Џорџа Буша, Пјонгјанг је преговарао са САД и још неколико држава, да би потом кршили споразуме, тестирајући ракете.
Дени Расел, бивши старији директор Националног безбедносног савета за Азију, каже да је Ким Џонг Ун затражио преговоре са Трампом, како би добили легитимитет као нуклеарна сила.
Роберт Карлин који је предводио неколико америчких делегација у Северну Кореју и служио у неколико обавештајних и дипломатских мисија каже да је Кимов нуклеарни програм развијен како би се заправо развила економска моћ земље.
Карлин подсећа да је Кимова стратегија, објављена још у марту 2013. године, била убрзан развој нуклеарног програма како би се елиминисала претња од САД и створило мирно окружење, у којем би се Северна Кореја, могла посветити развоју економије.
- Не смемо их притискати. Имају нуклеарно оружје – каже Карлин и додаје – Северна Кореја има лидера који хоће да развије економију. Концентришимо се на то. Покушајмо да искоритимо тај моменат како би испреговарали оно што желимо.
Аналитичари широм света, слажу се да Трамп покушава да ублажи санкције, а неки сматрају да је корак напред у односима САД и Северне Кореје заправо резултат дипломатске офанзиве Јужне Кореје која заправо има највећи интерес за миром и стабилизацијом региона.
Доласком на власт Мун Џае Ина, у Јужној Кореји, покренути су велики напори да дође до сусрета Доналда Трампа и Ким Џонг Уна. Улога председника Јужне Кореје Мун Џае Ина, сматра се кључном за одлуку Северне Кореје да ипак учествује на Зимским Олимпијским играма и то баш пред потенцијално избијање сукоба.
Трампова администрација истиче да је реторика америчког председника коју чине мешавина претњи „ватром и бесом“, али и остављање отворених врата за преговоре довела до успеха у решавању кризе. Све ово, уз јаке санкције које све више исцрпљују севернокорејску економију довеле су до тога да Ким Џонг Ун схвати да је дипломатија једина опција.
Међутим, многи сматрају да је Трампов пристанак, заправо победа Северне Кореје, јер ће разговором „очи у очи“ амерички председник заправо признати Северну Кореју као себи једнаку.
- Ким неће одустати од нуклеарног наоружања због сусрета са Трампом. Овај сусрет подићи ће углед његове земље као једнаке са најмоћнијом државом на свету, а то је сваки Ким до сад покушавао безуспешно да оствари – каже Випин Наранг, професор политичких наука на престижном универзитету МИТ.
ОДРЖАО САСТАНАК БЕЗ МЕДИЈА: Шпански премијер упозорио на ЈАЧАЊЕ СЕПАРАТИЗМА у две европске државе!
Вест која је обишла свет и свакако најављује историјски сусрет послужила је свим заинтересованим странама да прогласе ово својом дипломатском победом, а сукоб који тиња сада је пренет за преоговарачки сто за којим ће се наћи два најекстравагантнија лидера данашњице, па је сваки исход преговора готово непредвидив, изузев чињенице да су два лидера даље од црвеног дугмета, а планета, ипак, корак даље од нуклеарног сукоба, после којег, не би било повратка назад.