KINA OTKRILA PLANOVE ZA SVEMIR: Spremaju misije za Jupiter, ali i jedan VEOMA VAŽAN projekat
Dokument postavlja široku osnovu za međunarodnu naučnu saradnju i razvoj, odnosno "nove forme svemirske ekonomije"
Kineska Nacionalna svemirska administracija objavila je novi dokument koji prikazuje osnove planova za svemir u narednih pet godina. Kina je u tim planovima navela ambiciozan napredak, koji, između ostalog, uključuje i "nove forme svemirske ekonomije", ali i pripreme za gradnju stanice na Mesecu.
UKRAJINSKI SNAJPERISTA PUCA PO CIVILIMA: Ranjen stanovnik sela na periferiji Donjecka (VIDEO)
NOVE PRETNJE STIŽU IZ SAD: Bajden šalje vojsku u istočnu Evropu!
"PRESTANITE DA HUŠKATE UKRAJINCE NA NAS" Rusima prekipelo, poslali moćnu poruku Amerikancima (FOTO/VIDEO)
Kineski svemirski program izuzetno je napredovao poslednjih godina, što se pokazalo slanjem sondi na Mars i na neistražene delove Meseca, kao i lansiranjem velike modularne svemirske stanice. Međutim, Peking ima još veće planove, iznete u dokumentu "Kineski svemirski program: Perspektiva 2021".
Nacionalna svemirska administracija Kine (CNSA) navodi da će u središtu u sledećim godinama biti kompletiranje Tijangong svemirske stanice, koja je lansirana prošle godine, završetak Sistema osmatranja visoke rezolucije, postavljanje osnova za izgradnju Mesečeve istraživačke stanice i početak razvoja sistema za odbranu od asteroida.
Dokument postavlja i široku osnovu za međunarodnu naučnu saradnju i razvoj, odnosno "nove forme svemirske ekonomije", rekao je Vu Janhua, zamenik direktora CNSA.
- Na primer, Kina i Rusija će zajedno planirati međunarodnu Mesečevu naučnu istraživačku stanicu, što je dugoročni međunarodni projekat naučne kooperacije. Dobrodošle su da se uključe sve zainteresovane zemlje, međunarodne organizacije, naučnici... - rekao je Vu.
Još jedan važan projekat biće uklanjanje svemirskog otpada, a Kina je već lansirala nekoliko satelita sa robotskim rukama koji imaju taj zadatak. Oni će prikupljati svemirski otpad, ili ga usmeravati u Zemljinu atmosferu, kako bi u njoj sagoreo.
CNSA planira i da proširi mogućnosti kineskih svemirskih letelica kako bi upravljale same sobom, a testovi su već započeti, kada je bespilotna letelica za snabdevanje odnela opremu na Tijangong.
Kada je u pitanju istraživanje svemira, ciljevi su lansiranje Mesečevih sondi "Čange-6" i "Čange-7", koje treba da donesu uzorke sa Meseca na Zemlju, kao i njihov prethodnik "Čange-5". Takođe, u planu su i pripreme za slične misije na Marsu i Jupiteru.
Kina planira da u narednih pet godina razvije tehnologiju potrebnu za misiju "Čange-8", čiji je cilj testiranje tehnologije potrebne za Mesečevu stanicu, ali i ispitivanje prirodnih resursa na našem satelitu. Gradnja Mesečeve stanice trebalo bi da počne 2035.
Na Zemlji, CNSA namerava da unapredi tri kosmodroma.
Do 2024. planirano je i lansiranje svemirskog teleskopa, koji bi bio konkurencija "Džejmsu Vebu" američke NASA, prenosi Sputnjik internešnel.