КИНА ОТКРИЛА ПЛАНОВЕ ЗА СВЕМИР: Спремају мисије за Јупитер, али и један ВЕОМА ВАЖАН пројекат
Документ поставља широку основу за међународну научну сарадњу и развој, односно "нове форме свемирске економије"
Кинеска Национална свемирска администрација објавила је нови документ који приказује основе планова за свемир у наредних пет година. Кина је у тим плановима навела амбициозан напредак, који, између осталог, укључује и "нове форме свемирске економије", али и припреме за градњу станице на Месецу.
УКРАЈИНСКИ СНАЈПЕРИСТА ПУЦА ПО ЦИВИЛИМА: Рањен становник села на периферији Доњецка (ВИДЕО)
НОВЕ ПРЕТЊЕ СТИЖУ ИЗ САД: Бајден шаље војску у источну Европу!
"ПРЕСТАНИТЕ ДА ХУШКАТЕ УКРАЈИНЦЕ НА НАС" Русима прекипело, послали моћну поруку Американцима (ФОТО/ВИДЕО)
Кинески свемирски програм изузетно је напредовао последњих година, што се показало слањем сонди на Марс и на неистражене делове Месеца, као и лансирањем велике модуларне свемирске станице. Међутим, Пекинг има још веће планове, изнете у документу "Кинески свемирски програм: Перспектива 2021".
Национална свемирска администрација Кине (ЦНСА) наводи да ће у средишту у следећим годинама бити комплетирање Тијангонг свемирске станице, која је лансирана прошле године, завршетак Система осматрања високе резолуције, постављање основа за изградњу Месечеве истраживачке станице и почетак развоја система за одбрану од астероида.
Документ поставља и широку основу за међународну научну сарадњу и развој, односно "нове форме свемирске економије", рекао је Ву Јанхуа, заменик директора ЦНСА.
- На пример, Кина и Русија ће заједно планирати међународну Месечеву научну истраживачку станицу, што је дугорочни међународни пројекат научне кооперације. Добродошле су да се укључе све заинтересоване земље, међународне организације, научници... - рекао је Ву.
Још један важан пројекат биће уклањање свемирског отпада, а Кина је већ лансирала неколико сателита са роботским рукама који имају тај задатак. Они ће прикупљати свемирски отпад, или га усмеравати у Земљину атмосферу, како би у њој сагорео.
ЦНСА планира и да прошири могућности кинеских свемирских летелица како би управљале саме собом, а тестови су већ започети, када је беспилотна летелица за снабдевање однела опрему на Тијангонг.
Када је у питању истраживање свемира, циљеви су лансирање Месечевих сонди "Чанге-6" и "Чанге-7", које треба да донесу узорке са Месеца на Земљу, као и њихов претходник "Чанге-5". Такође, у плану су и припреме за сличне мисије на Марсу и Јупитеру.
Кина планира да у наредних пет година развије технологију потребну за мисију "Чанге-8", чији је циљ тестирање технологије потребне за Месечеву станицу, али и испитивање природних ресурса на нашем сателиту. Градња Месечеве станице требало би да почне 2035.
На Земљи, ЦНСА намерава да унапреди три космодрома.
До 2024. планирано је и лансирање свемирског телескопа, који би био конкуренција "Џејмсу Вебу" америчке НАСА, преноси Спутњик интернешнел.