KINA USKORO JAČA OD FRANCUSKE I VELIKE BRITANIJE ZAJEDNO! Peking se tiho, ali brzo naoružava novim nuklearnim oružjem
Kina značajno širi i modernizuje svoj nuklearni arsenal i do 2030. godine bi mogla da ima isti broj interkontinentalnih balističkih projektila kao i Sjedinjene Države
Kako je preneo Vašington post, u najnovijem izveštaju Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI), kineske zalihe nuklearnih bojevih glava porasle su sa 410 prošle godine na 500 u januaru ove godine.
Do proširenja arsenala kineskih nuklearnih snaga došlo je pošto je SIPRI upozorio da čak i dok ukupan broj nuklearnih bojevih glava širom sveta opada, kako je oružje iz doba Hladnog rata postepeno ukidano, postoji stabilan porast operativnih nuklearnih bojevih glava u pojedinim državama iz godine u godinu.
-Oko 2.100 razmeštenih nuklearnih bojevih glava drži se u stanju visoke operativne pripravnosti na balističkim raketama. I dok skoro sve pripadaju Rusiji ili Sjedinjenim Državama, veruje se da je Kina po prvi put postavila neke bojeve glave na ovaj nivo pripravnosti - navodi se u izveštaju.
Hans M. Kristensen, direktor projekta nuklearnih informacija u neprofitnoj grupi Federacije američkih naučnika i viši saradnik SIPRI, rekao je da Kina "proširuje svoj nuklearni arsenal brže od bilo koje druge zemlje" i dodao da "u skoro svim nuklearno naoružanim zemljama postoje ili planovi ili značajan napor za povećanje nuklearnih snaga".
Procene SIPRI su usklađene sa brojkama koje su nedavno uključene u izveštaj Pentagona, koji je dostavljan Kongresu i u kome se navodi da je Kina verovatno imala više od 500 operativnih nuklearnih bojevih glava do maja i da je na putu da premaši prethodne projekcije.
Na nedavnoj konferenciji o nuklearnom razoružanju, visoki zvaničnik Bajdenove administracije upozorio je da Sjedinjene Države će možda morati da rasporede veći arsenal nuklearnog oružja ako rivali poput Rusije i Kine nastave ovim putem.
-U nedostatku promene putanje protivničkih arsenala, mogli bismo da dođemo do tačke u narednim godinama kada je potrebno povećanje u odnosu na sadašnji broj", rekao je Pranaj Vadi, zvaničnik Saveta za nacionalnu bezbednost, koji je specijalizovan za nuklearno oružje.
Kina je godinama održavala relativno mali arsenal od oko 200 bojevih glava, ali je poslednjih godina "veoma brzo" povećavala te zalihe, potvrdio je Tong Cao, viši saradnik Programa za nuklearnu politiku.
Zvanični Peking negira da se nalazi usred velikog nuklearnog nagomilavanja. Međutim, na osnovu evidentiranog rasta i ukoliko se nastavi njegov tempo Kina bi do 2027. mogla da ima više od 700 nuklearnih bojevih glava i više od 1.000 do kraja ove decenije.
Tiho gomilanje kineskog nuklearnog arsenala dolazi dok različiti sukobi i besne širom sveta, uključujući ratove u Ukrajini i Gazi. Rat u Ukrajini je imao "negativan uticaj" na pregovore o kontroli nuklearnog naoružanja i preokrene zabrinjavajući trend nuklearno naoružanih država koje razvijaju i razmeštaju nove sisteme naoružanja", navodi se još u izveštaju.
"Kina, kao i Rusija i Severna Koreja proširuju i diverzifikuju svoje nuklearne arsenale vrtoglavom brzinom, pokazujući malo ili nimalo interesovanja za kontrolu naoružanja", dodaje još Vadi.
Zemlje sa nuklearnim naoružanjem
Rusija 5.580
SAD 5.044
Kina 500
Francuska 290
V. Britanija 225
Indija 170
Pakistan 170
Izrael 90
Severna Koreja 50
Srbija Danas/Telegraf