КИНА УСКОРО ЈАЧА ОД ФРАНЦУСКЕ И ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ ЗАЈЕДНО! Пекинг се тихо, али брзо наоружава новим нуклеарним оружјем
Кина значајно шири и модернизује свој нуклеарни арсенал и до 2030. године би могла да има исти број интерконтиненталних балистичких пројектила као и Сједињене Државе
Како је пренео Вашингтон пост, у најновијем извештају Стокхолмског међународног института за истраживање мира (СИПРИ), кинеске залихе нуклеарних бојевих глава порасле су са 410 прошле године на 500 у јануару ове године.
До проширења арсенала кинеских нуклеарних снага дошло је пошто је СИПРИ упозорио да чак и док укупан број нуклеарних бојевих глава широм света опада, како је оружје из доба Хладног рата постепено укидано, постоји стабилан пораст оперативних нуклеарних бојевих глава у појединим државама из године у годину.
-Око 2.100 размештених нуклеарних бојевих глава држи се у стању високе оперативне приправности на балистичким ракетама. И док скоро све припадају Русији или Сједињеним Државама, верује се да је Кина по први пут поставила неке бојеве главе на овај ниво приправности - наводи се у извештају.
Ханс М. Кристенсен, директор пројекта нуклеарних информација у непрофитној групи Федерације америчких научника и виши сарадник СИПРИ, рекао је да Кина "проширује свој нуклеарни арсенал брже од било које друге земље" и додао да "у скоро свим нуклеарно наоружаним земљама постоје или планови или значајан напор за повећање нуклеарних снага".
Процене СИПРИ су усклађене са бројкама које су недавно укључене у извештај Пентагона, који је достављан Конгресу и у коме се наводи да је Кина вероватно имала више од 500 оперативних нуклеарних бојевих глава до маја и да је на путу да премаши претходне пројекције.
На недавној конференцији о нуклеарном разоружању, високи званичник Бајденове администрације упозорио је да Сједињене Државе ће можда морати да распореде већи арсенал нуклеарног оружја ако ривали попут Русије и Кине наставе овим путем.
-У недостатку промене путање противничких арсенала, могли бисмо да дођемо до тачке у наредним годинама када је потребно повећање у односу на садашњи број", рекао је Пранај Вади, званичник Савета за националну безбедност, који је специјализован за нуклеарно оружје.
Кина је годинама одржавала релативно мали арсенал од око 200 бојевих глава, али је последњих година "веома брзо" повећавала те залихе, потврдио је Тонг Цао, виши сарадник Програма за нуклеарну политику.
Званични Пекинг негира да се налази усред великог нуклеарног нагомилавања. Међутим, на основу евидентираног раста и уколико се настави његов темпо Кина би до 2027. могла да има више од 700 нуклеарних бојевих глава и више од 1.000 до краја ове деценије.
Тихо гомилање кинеског нуклеарног арсенала долази док различити сукоби и бесне широм света, укључујући ратове у Украјини и Гази. Рат у Украјини је имао "негативан утицај" на преговоре о контроли нуклеарног наоружања и преокрене забрињавајући тренд нуклеарно наоружаних држава које развијају и размештају нове системе наоружања", наводи се још у извештају.
"Кина, као и Русија и Северна Кореја проширују и диверзификују своје нуклеарне арсенале вртоглавом брзином, показујући мало или нимало интересовања за контролу наоружања", додаје још Вади.
Земље са нуклеарним наоружањем
Русија 5.580
САД 5.044
Кина 500
Француска 290
В. Британија 225
Индија 170
Пакистан 170
Израел 90
Северна Кореја 50
Србија Данас/Телеграф