Kinezi smislili radikalno rešenje za uklanjanje svemirskog otpada
U orbiti više od 170 miliona komada raznog đubreta
Naučnici iz Kine su predložili radikalno rešenje za uništenje svemirskog otpada koji se nalazi u Zemljinoj orbiti.
Pročitajte i:
Na univerzitetu za vazduhoplovstvo u Sjianu veruju da bi laseri lansirani u orbitu mogli da unište većinu od 170 miliona komada raznog đubreta kojima je okružena naša planeta. Komadi đubreta, od kojih su neki veličine omanjeg automobila, a koje laseri ne bi mogli u potpunosti da eliminišu, bili bi smanjeni na prihvatljivu veličinu i ne bi predstavljali pretnju za brojne satelite vredne više od 700 milijardi dolara.
Prema navodima NASA, od 170 miliona komada raznog otpada, prati se tek njih 22.000. Neki od njih se kreću brzinom većom od 27.000 kilometara na sat i predstavljaju veliku pretnju ne samo za satelite već i za svemirske letelice s ljudskom posadom. Neke od opcija koje su naučnici ranije razmatrali podrazumevaju lansiranje velike mreže kojom bi se otpad sakupljao ili njegovo sakupljanje pomoću jakih magneta.
Nikolas Džonson, glavni naučnik pri NASA zadužen za izučavanje svemirskog otpada, kaže da je naročito ugrožena niska Zemljina orbita.
- Svaki od ovih komada otpada je potencijalno smrtonosan za svaku misiju slanja letelica s ljudskom posadom u kosmos. Više od pola veka ljudi doprinose tome da se otpad gomila i došlo je vreme da se ukloni - rekao je Džonson.
U niskoj Zemljinoj orbiti se nalazi Međunarodna svemirska stanica i teleskop Habl dok se u geostacionarnoj orbiti nalaze vojni sateliti i sateliti za komunikaciju koji imaju fiksnu poziciju.