KINEZI URADILI ZABRANJENU STVAR U SVEMIRU! Sve snimali uživo (FOTO/VIDEO)
Eksperiment se na kraju dobro završio
Kineski astronauti Gui Hajčao i Džu Janžu zapalili su sveću na svemirskoj stanici Tjangong kako bi demonstrirali ponašanje plamena u mikrogravitaciji.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/02/zemljotres.jpg?itok=x_x_ffY8)
MOĆNI ZEMLJOTRES U EGEJSKOM MORU Od jačine se zatreslo tlo u OVE dve zemlje
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/06/21/profimedia-0768603293.jpg?itok=zC2R-vke)
MONSTRUOZNO UBISTVO 18-GODIŠNJAKINJE U TEKSASU: Muškarac priznao da je tukao, zadavio, a onda je usledilo ono NAJGORE!
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/09/30/collage_maker-30-sep-2023-11-06-am-6255.jpg?itok=mzY_xl6X)
TRAMP NAPRAVIO SPEKTAKL! Imitirao Bajdena, ljudi vrištali od smeha (VIDEO)
To su uradili u prenosu uživo za kineske medije, a u okviru održavanja časa iz orbite, četvrtog u okviru programa "Tjangong učionica".
Plamen sveće, koji je pomoću šibice zapalio Gui, imao je skoro sferičan oblik, a ne uobičajen oblik suze kakav poznajemo na Zermlji, piše Space.com.
Kada se sveća zapali na Zemlji, plamen pravi specifičan oblik jer se vrući vazduh diže, a hladni spušta. Ova pravila su gotovo nepostojeća u mikrogravitaciji, u Zemljinoj orbiti. Zbog taoga je oblik isti u svim stranama.
Astronauti ili tajkonauti, što je termin koji Kina koristi za svoje svemirske putnike, održali su čas za pet škola u Kini. Do sada su demonstrirali različite eksperimente.
Zanimljivo je, piše Space.com, što bi paljenje sveće u Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS) bilo zabranjeno jer postoji stroga kontrola kada je reč o zapaljivim materijalima i otvorenom plamenu. Ta pravila uvedena su nakon požara na ruskoj svemirskoj stanici Mir 1997. i važe i na MSS, lansiranoj godinu dana kasnije.
Tjangong je kineska svemirska stanica koja je lansirana u svemir 2021. U orbiti je već 884 dana, a u njoj se nalazi posada već 753 dana. Za to vreme na svemirskoj stanici je bilo pet ekspedicija, a trenutna posada je stigla 30. maja ove godine i planirano je da ostane do novembra.