КИНЕЗИ УРАДИЛИ ЗАБРАЊЕНУ СТВАР У СВЕМИРУ! Све снимали уживо (ФОТО/ВИДЕО)
Експеримент се на крају добро завршио
Кинески астронаути Гуи Хајчао и Џу Јанжу запалили су свећу на свемирској станици Тјангонг како би демонстрирали понашање пламена у микрогравитацији.
МОЋНИ ЗЕМЉОТРЕС У ЕГЕЈСКОМ МОРУ Од јачине се затресло тло у ОВЕ две земље
МОНСТРУОЗНО УБИСТВО 18-ГОДИШЊАКИЊЕ У ТЕКСАСУ: Мушкарац признао да је тукао, задавио, а онда је уследило оно НАЈГОРЕ!
ТРАМП НАПРАВИО СПЕКТАКЛ! Имитирао Бајдена, људи вриштали од смеха (ВИДЕО)
То су урадили у преносу уживо за кинеске медије, а у оквиру одржавања часа из орбите, четвртог у оквиру програма "Тјангонг учионица".
Пламен свеће, који је помоћу шибице запалио Гуи, имао је скоро сферичан облик, а не уобичајен облик сузе какав познајемо на Зермљи, пише Space.com.
Када се свећа запали на Земљи, пламен прави специфичан облик јер се врући ваздух диже, а хладни спушта. Ова правила су готово непостојећа у микрогравитацији, у Земљиној орбити. Због таога је облик исти у свим странама.
Астронаути или тајконаути, што је термин који Кина користи за своје свемирске путнике, одржали су час за пет школа у Кини. До сада су демонстрирали различите експерименте.
Занимљиво је, пише Space.com, што би паљење свеће у Међународној свемирској станици (MSS) било забрањено јер постоји строга контрола када је реч о запаљивим материјалима и отвореном пламену. Та правила уведена су након пожара на руској свемирској станици Мир 1997. и важе и на MSS, лансираној годину дана касније.
Тјангонг је кинеска свемирска станица која је лансирана у свемир 2021. У орбити је већ 884 дана, а у њој се налази посада већ 753 дана. За то време на свемирској станици је било пет експедиција, а тренутна посада је стигла 30. маја ове године и планирано је да остане до новембра.