A KO BI DRUGI? Rusi imaju rešenje za energetsku KRIZU u Evropi - Putin reagovao na optužbe
"Bićemo spremni"
Rusija je spremna da poveća proizvodnju i isporuke gasa kako bi zadovoljila potražnju u Evropi u bilo kojoj količini, ali potrebni su dugoročni ugovori, rekao je potpredsednik ruske Vlade Aleksandar Novak u intervjuu za "RBK".
Pedijatrijska sestra savetuje: Porodica treba da bude NAJVEĆA PODRŠKA deci oboleloj od dijabetesa
"NEĆE SE IZVUĆI SA PRAZNIM PRIČAMA" Rusija oštro: Želimo ozbiljne garancije Zapada
"VODE IZDAJNIČKU POLITIKU I PREMA SLOVENSKIM NARODIMA" Kadirov alarmirao Rusiju: Polako nam se približavaju
- Fizički smo spremni da povećamo obime proizvodnje i isporuka. Resursna baza u Rusiji omogućava nam da zadovoljimo potražnju evropskih potrošača u bilo kom obimu. Ali, naravno, to nije brz proces, jer je politika koja je vođena u EU bila usmerena na smanjenje potražnje.
- Gaspromu su potrebni dugoročni ugovori, jer su za povećanje proizvodnje potrebna veća ulaganja - objasnio je on.
Osvrnuo se i na optužbe na račun Rusije da ne isporučuje dodatne količine gasa Evropi.
- Sklapajte dugoročne ugovore i bićemo spremni da isporučujemo više. Taj predlog uvek važi - poručio je potpredsednik ruske Vlade
Cene nafte
Cena nafte u rasponu od 65 do 80 dolara po barelu biće optimalna za Rusiju, a nije isključena njena volatilnost na tržištu, izjavio je Novak.
- Trenutno je cena nafte oko 75 dolara po barelu. Sledeće godine nama će odgovarati cena od 65-80 dolara po barelu. Namerno uzimam tako veliki raspon, jer se ne isključuje volatilnost na tržištu. U suštini, naš budžet je 2021. godine uravnotežen na 43,3 dolara po barelu, za 2022. je određeno 44,2, a prognoza društveno-ekonomskog razvoja predviđa više cene - ocenjuje Novak.
Potražnja za naftom
Ukupna svetska potražnja za naftom porašće za oko četiri miliona barela dnevno 2022. godine, konstatuje potpredsednik ruske Vlade.
- Da bi se vratila proizvodnja na nivo pre uvođenja ograničenja 2020. godine, očekujemo porast potražnje sledeće godine za još oko četiri miliona barela dnevno - precizirao je Novak i dodao da je 2021. godine potražnja u svetu porasla za 4,5-5 miliona barela dnevno.
Kako je dodao, Rusija će zadržati proizvodnju nafte na nivou od 550 do 560 miliona tona do kraja 2030. godine, dok će raspodela između domaćeg tržišta i izvoza zavisiti od situacije na tržištu. Novak ističe da se Rusija rukovodi prognozom povećanja potražnje.
- Sledeće godine se u svetu očekuje potrošnja od oko 100 miliona barela dnevno. Mislim da će se povećati do 110 miliona barela do 2030. godine - konstatuje potpredsednik i dodaje da će se udeo nafte u svetskom energetskom bilansu smanjiti, ali će fizički obim njene potrošnje ipak porasti.
Ranije je ruski predsednik Vladimir Putin poručio da "Gasprom" nije kriv za energetsku krizu u Evropi, takve optužbe iz Evrope i Kijeva su pokušaj da se sve okrene naglavačke.