А КО БИ ДРУГИ? Руси имају решење за енергетску КРИЗУ у Европи - Путин реаговао на оптужбе
"Бићемо спремни"
Русија је спремна да повећа производњу и испоруке гаса како би задовољила потражњу у Европи у било којој количини, али потребни су дугорочни уговори, рекао је потпредседник руске Владе Александар Новак у интервјуу за "РБК".
Педијатријска сестра саветује: Породица треба да буде НАЈВЕЋА ПОДРШКА деци оболелој од дијабетеса
"НЕЋЕ СЕ ИЗВУЋИ СА ПРАЗНИМ ПРИЧАМА" Русија оштро: Желимо озбиљне гаранције Запада
"ВОДЕ ИЗДАЈНИЧКУ ПОЛИТИКУ И ПРЕМА СЛОВЕНСКИМ НАРОДИМА" Кадиров алармирао Русију: Полако нам се приближавају
- Физички смо спремни да повећамо обиме производње и испорука. Ресурсна база у Русији омогућава нам да задовољимо потражњу европских потрошача у било ком обиму. Али, наравно, то није брз процес, јер је политика која је вођена у ЕУ била усмерена на смањење потражње.
- Гаспрому су потребни дугорочни уговори, јер су за повећање производње потребна већа улагања - објаснио је он.
Осврнуо се и на оптужбе на рачун Русије да не испоручује додатне количине гаса Европи.
- Склапајте дугорочне уговоре и бићемо спремни да испоручујемо више. Тај предлог увек важи - поручио је потпредседник руске Владе
Цене нафте
Цена нафте у распону од 65 до 80 долара по барелу биће оптимална за Русију, а није искључена њена волатилност на тржишту, изјавио је Новак.
- Тренутно је цена нафте око 75 долара по барелу. Следеће године нама ће одговарати цена од 65-80 долара по барелу. Намерно узимам тако велики распон, јер се не искључује волатилност на тржишту. У суштини, наш буџет је 2021. године уравнотежен на 43,3 долара по барелу, за 2022. је одређено 44,2, а прогноза друштвено-економског развоја предвиђа више цене - оцењује Новак.
Потражња за нафтом
Укупна светска потражња за нафтом порашће за око четири милиона барела дневно 2022. године, констатује потпредседник руске Владе.
- Да би се вратила производња на ниво пре увођења ограничења 2020. године, очекујемо пораст потражње следеће године за још око четири милиона барела дневно - прецизирао је Новак и додао да је 2021. године потражња у свету порасла за 4,5-5 милиона барела дневно.
Како је додао, Русија ће задржати производњу нафте на нивоу од 550 до 560 милиона тона до краја 2030. године, док ће расподела између домаћег тржишта и извоза зависити од ситуације на тржишту. Новак истиче да се Русија руководи прогнозом повећања потражње.
- Следеће године се у свету очекује потрошња од око 100 милиона барела дневно. Мислим да ће се повећати до 110 милиона барела до 2030. године - констатује потпредседник и додаје да ће се удео нафте у светском енергетском билансу смањити, али ће физички обим њене потрошње ипак порасти.
Раније је руски председник Владимир Путин поручио да "Гаспром" није крив за енергетску кризу у Европи, такве оптужбе из Европе и Кијева су покушај да се све окрене наглавачке.