KO IMA VIŠE NUKLEARNIH GLAVA? Evo zbog čega je sukob Indije i Pakistana opasan PO CEO SVET!
U danu kada u vijetnamskoj prestonici Hanoj prvi čovek SAD Donald Tramp i vođa Severne Koreje razgovaraju o denuklearizaciji Korejskog poluostrva, strah od nuklearnog sukoba probudio je žestok okršaj Indije i Pakistana u Kašmiru.
Obe zemlje imaju nuklearni arsenal, a pitanje koje se nameće je čime zapravo raspolažu i koliko su spremne to da upotrebe?
Sutra ističu najveći popusti od čak 60% za grčke hotele!
Indija
Indijski nuklearni program otpočet je 1967. godine. Prvi test nuklearnog naoružanja izveden je 18. maja 1974. godine (raketa "Nasmešeni buda"), a poslednji 13. maja 1998. godine.
Indija nikada nije javno potvrdila veličinu svog nukleranog arsenala, pa se brojnost nuklernih glava za koje se veruje da ih poseduje zasniva na procenama. Jedna od njih, najčešće citiranih, jeste procena Federacije američkih naučnika (FAS) koja navodi da druga najmogoljudnija zemlja na svetu ima između 130 i 140 nuklearnih bombi. Takođe, Indija je uspešno testirala balističku raketu Agni-V koja može da dobaci 5.000 kilometara.
Indija ima politiku da neće prva koristiti oružje (no-first-use policy) i nalazi se u procesu razvoja nuklearne doktrine zasnovane na "kredibilnom minimalnom zastrašivanju" (Credible minimum deterrence). Pre 20 godina, 1999, indijska vlada objavila je nacrt doktrine no-first-use, u kojem se tvrdi da poseduje nuklearno oružje isključivo zbog odvraćanja i da će voditi politiku odmazde.
- Indija neće biti prva koja će inicirati nuklearni napad, ali će odgovoriti odmazdom ako zastrašivanje ne uspe - navodi se u tom nacrtu.
Prema istom dokumentu, odluku o odobrenju upotrebe nuklearnog oružja donosi indijski premijer. O mogućoj upotrebi nuklearnog naoružanja nagađalo se dve godine nakon objavljivanja ovog nacrta, u vreme eskalacije tenzija sa Pakistanom upravo zbog Kašmira, ali je tada Indija potvrdila da je ostaje privržena politici da neće prva koristiti nuklearni arsenal.
Pakistan
Sa druge strane, Pakistan je razvitak svog nuklearnog programa počeo pet godina posle Indije, odnosno 1972, ali sudeći prema procenama FAS-a po broju nuklearnih glava već je prestigao komšije.
Pakistanski nuklearni program započet je 1972. godine, a prvi test nukleranog oružja (raketa "Chagai-I") izveden je 28. maja 1988. godine. Prema izveštaju FAS-a iz novembra 2018. godine, Pakistan ima između 140 i 150 nuklearnih glava.
Međutim, Pakistan je, za razliku od Indije odbio politiku da ne neće prvi koristiti oružje (no-first-use policy), što otvara mogućnost da pokrene nuklearni napad čak iako nije napadnut. Pakistanski zvaničnici više puta tokom prethodnih godina naglašavali su mogućnost da ukoliko bude potrebno upotrebe "svo naoruženje iz arsenala koji poseduju".
Abdul Kadir Kan, pakistanski naučnik koji je pomogao razvoju nuklearne bombe u Pakistanu, priznao je 2004. da je njegova mreža prodala nuklearno znanje na crnom tržištu državama kao što su Severna Koreja i Iran.
Ko su nuklearne sile?
Inače, Indija i Pakistan nisu potpisnice Sporazumu o neširenju nuklearnog naoružanja (engl. Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons, poznat i pod skraćenicom NPT), kao ni Izrael, dok se Severna Koreja u međuvremenu povukla iz sporazuma 2003. godine. To je bio i jedini put da se neka država potpisnica povukla iz NPT-a.
Inicijalno, sporazum je potpisan u vreme Hladnog rata, 1968. godine. Njime su se države potpisnice obvezale neće proizvoditi i/ili nabavljati nuklearno oružje ukoliko ga još nemaju, dok su se države koje ga imaju u tom trenutku obavezale da to oružje neće davati/prodavati državama koje ga još nemaju.
NPT kao jedine države kojima je međunarodno priznato pravo da poseduju nuklearni arsenal prepoznaje Rusiju, SAD, Veliku Britaniju, Francusku i Kinu. Prve dve danas su zemlje sa najvećim brojem nuklearnih glava - više od 90 odsto od ukupnog broja od oko 15.000 danas je u rukama Rusije i SAD. Pojedine procene pokazuju da je oko 10.000 od ukupnog broja nuklearnih bombi na svetu spremno za upotrebu.
Od 1995. godine, prema podacima UN ukupno 191 zemlja pridružila se sporazumu ili ga ratifikovala u nacionalnim parlamentima.
RUSI OTKRILI VELIKU TAJNU: Evo šta su SAD i Velika Britanija uradile Venecueli!
Inače, nuklearno naoružanje je oružje velike razorne snage, značajno jače i od najjačeg konvencionalnog eksploziva. Takvo oružje je sposobno da uništi ili ozbiljno oštetiti ceo grad, a takođe bi ubilo ili ranilo većinu stanovništva, dok bi radijacija bila tu prisutna decenijama.