Mnogi polažu nade, ali koliko stvarno TESTOVI NA ANTITELA znače u borbi protiv COVID-19?
Dok se svet bori protiv novog korona virusa, mnogi polažu nadu u testove na antitela kao moguće rešenje.
U toku su studije čiji je cilj utvrđivanje trajnosti imuniteta koji omogućavaju antitela, koja ipak treba smatrati samo sredstvom koje treba da pruži određen nivo zaštite dok ne bude razvijena vakcina.
Sedam država koje se NAJBOLJE BORE PROTIV KORONA VIRUSA imaju jednu zajedničku stvar - VODE IH ŽENE
Trudnicu (27) zaraženu koronom porodili dok je bila u komi: "Samo sam se posle 10 dana probudila bez stomaka"
Naučnici zabeležili NEVEROVATAN PRIZOR u dalekom svemiru: Moćna eksplozija može da nam otkrije TAJNE ZVEZDA
- Čak i tada, vakcina će možda morati da se daje jednom godišnje - kaže za CNN Vilijam Šafner, stručnjak za infektivne bolesti sa američkog univerziteta "Vanderbilt".
Ovakvi testovi nisu namenjeni dijagnostikovanju aktivne infekcije korona virusom, već se pomoću njih utvrđuje da li su u imunom sistemu prisutni proteini poznati kao antitela.
Ukoliko se u uzorku krvi neke osobe pronađu antitela, to znači da je ona bila izložena virusu i razvila ta antitela protiv njega, što može ukazivati na to da bar donekle poseduje imunitet, ali stručnjaci nisu sigurni koliko je taj imunitet jak i trajan.
Američka administracija za hranu i lekove još nije odobrila nijedan test na antitela protiv COVID-19, ali test koji proizvodi kompanija "Seleks" dobio je odobrenje za upotrebu u hitnim slučajevima, na osnovu novih propisa koji olakšavaju proizvodnju i distribuciju ovakvih testova
Međutim, to što testovi nisu formalno odobreni od strane FDA znači da nisu bili podvrgnuti rigoroznom procesu kojim se potvrđuje njihova tačnost, što kod nekih stručnjaka izaziva zabrinutost.
Osim pružanja određenog nivoa imuniteta, prisustvo antitela moglo bi pomoći u identifikovanju ljudi koji su, uz blage ili čak nepostojeće simptome, bili zaraženi a da to nisu ni znali, a to saznanje dalo bi i bolji uvid u to u kojoj meri su asimptomatični pojedinci doprineli širenju virusa.
Budući da su u toku klinička ispitivanja upotrebe krvne plazme rekonvalescenata u lečenju korona virusa, testiranje na antitela olakšaće i pronalaženje donatora krvne plazme.