Многи полажу наде, али колико стварно ТЕСТОВИ НА АНТИТЕЛА значе у борби против COVID-19?
Док се свет бори против новог корона вируса, многи полажу наду у тестове на антитела као могуће решење.
У току су студије чији је циљ утврђивање трајности имунитета који омогућавају антитела, која ипак треба сматрати само средством које треба да пружи одређен ниво заштите док не буде развијена вакцина.
Седам држава које се НАЈБОЉЕ БОРЕ ПРОТИВ КОРОНА ВИРУСА имају једну заједничку ствар - ВОДЕ ИХ ЖЕНЕ
Трудницу (27) заражену короном породили док је била у коми: "Само сам се после 10 дана пробудила без стомака"
Научници забележили НЕВЕРОВАТАН ПРИЗОР у далеком свемиру: Моћна експлозија може да нам открије ТАЈНЕ ЗВЕЗДА
- Чак и тада, вакцина ће можда морати да се даје једном годишње - каже за CNN Вилијам Шафнер, стручњак за инфективне болести са америчког универзитета "Вандербилт".
Овакви тестови нису намењени дијагностиковању активне инфекције корона вирусом, већ се помоћу њих утврђује да ли су у имуном систему присутни протеини познати као антитела.
Уколико се у узорку крви неке особе пронађу антитела, то значи да је она била изложена вирусу и развила та антитела против њега, што може указивати на то да бар донекле поседује имунитет, али стручњаци нису сигурни колико је тај имунитет јак и трајан.
Америчка администрација за храну и лекове још није одобрила ниједан тест на антитела против COVID-19, али тест који производи компанија "Селекс" добио је одобрење за употребу у хитним случајевима, на основу нових прописа који олакшавају производњу и дистрибуцију оваквих тестова
Међутим, то што тестови нису формално одобрени од стране ФДА значи да нису били подвргнути ригорозном процесу којим се потврђује њихова тачност, што код неких стручњака изазива забринутост.
Осим пружања одређеног нивоа имунитета, присуство антитела могло би помоћи у идентификовању људи који су, уз благе или чак непостојеће симптоме, били заражени а да то нису ни знали, а то сазнање дало би и бољи увид у то у којој мери су асимптоматични појединци допринели ширењу вируса.
Будући да су у току клиничка испитивања употребе крвне плазме реконвалесцената у лечењу корона вируса, тестирање на антитела олакшаће и проналажење донатора крвне плазме.