LOVCI NATO SNAGA I ŠVEDSKE U ESTONIJI: Održane velike vojne vežbe "Neptun strajk", a OVO im je bio glavni cilj (VIDEO)
Ove vežbe deo su obimnih manevara NATO koje se održavaju od 30. oktobra do 10. novembra i u njima učestvuje 21 država
Lovci vazdušnih snaga država NATO i Švedske održali su vežbe "Neptun strajk" u Estoniji. Glavni zadatak bio je reagovanje na iznenadnu pretnju koja bi zahtevala operativnu saradnju svih snaga u regionu, saopštila je pres služba estonske vojske.
ABAS STIŽE KOD PUTINA? Moskva poslala otvoreni poziv palestinskom predsedniku za posetu Rusiji
"AKO IH VIDIMO, UBIĆEMO IH" IDF pokušao da se opere zbog napada snajperista: "Ako teroristi Hamasa pucaju iz bolnica, uradićemo ono što treba da uradimo"
TURSKA VIŠE NEĆE BITI ISTA?! Erdogan pozvao na donošenje novog ustava!
Ove vežbe deo su obimnih manevara NATO koje se održavaju od 30. oktobra do 10. novembra i u njima učestvuje 21 država, uključujući Švedsku koja još nije član Alijanse.
Prema rečima zamenika načelnika Generalštaba estonske vojske Marta Vendla, manevri su pokazali sposobnost jedinica da brzo i efikasno upotrebe vojnu silu na razdaljini od više hiljada kilometara.
- Saveznici su pokazali da Estoniju štite i jedinice koje nisu u našoj zemlji. One su u stanju da deluju brzo i efikasno i da operativno reaguju na pretnju na moru, kopnu i u vazduhu - rekao je on.
Tokom vežbi simulirana je opasnost na koju je trebalo reagovati sa udaljenosti od nekoliko hiljada kilometara udarnom pomorskom grupom Alijanse (STRIKEFORNATO) koja je pod komandom glavnokomandujućeg snagama u Evropi (SACEUR).
Učestvovala je, između ostalog, avijacija Španije, Finske i Švedske. Sa Severnog mora su ih podržali lovci F-35 britanske avijacije, dok su na kopnu delovale estonske snage.
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije saopštilo je u ponedeljak da je završena procedura povlačenja Rusije iz Sporazuma o konvencionalnim oružanim snagama u Evropi i da za Moskvu dokument više ne postoji.
Nakon toga su Sjedinjene Američke Države objavile će suspendovati ispunjavanje obaveza u okviru Sporazuma od 7. decembra.
Kako je rekao zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov, stupanje Finske u NATO i procedura prijema Švedske u Alijansu bili su "kap koja je prelila čašu" i učinila neizbežnim povlačenje Rusije iz pomenutog Sporazuma.
Prema njegovim rečima, novi pregovori o kontroli nad konvencionalnim naoružanjem u Evropi biće mogući samo u slučaju da Zapad odustane od antiruske politike.