ISTORIJSKI I MUDAR POTEZ ARAPSKE DRŽAVE: Uz Trampovo posredovanje priznali Izrael, otkriveno i zašto
Još arapskih zemalja na putu da učini isto
Izrael i Maroko dogovorili su se o normalizaciji odnosa, objavio je američki predsednik Donald Tramp. Maroko će postati četvrta arapska zemlja koja će normalizovati odnose sa Izraelom i pridružiti se "Avramovom sporazumu" za samo četiri meseca, nakon UAE, Bahreina i Sudana.
NA NIŠANU AZERA: Selo u Jermeniji može biti napadnuto svakog časa (VIDEO)
ČEČENI NA NOGAMA: Noćas nisu oka sklopili, bio je to strahovit udar! (VIDEO)
SADA JE POZNATO ŠTA MOSKVA OČEKUJE OD BAJDENA: Zaharova saopštila zvaničan stav (VIDEO)
Istorijski proboj
- Još jedan istorijski proboj danas! - napisao je predsednik Tramp.
- Naša dva velika prijatelja Izrael i Kraljevina Maroko dogovorili su se o punim diplomatskim odnosima u masovnom napretku za mir na Bliskom Istoku! - rekao je on.
Kao deo sporazuma, američki predsednik Donald Tramp pristao je da prizna suverenitet Maroka nad Zapadnom Saharom, gde je decenijama star teritorijalni spor koji Maroko ima protiv Fronta Polisario, kojeg podržava Alžir. Polisario želi da uspostavi nezavisnu državu na spornoj teritoriji.
- Ozbiljan, verodostojan i realan predlog autonomije od strane Maroka jedina je osnova za pravedno i trajno rešenje za trajni mir i prosperitet! - tvitovao je američki predsednik.
- Maroko je priznao Sjedinjene Države 1777. godine. Stoga priliči da priznamo njihov suverenitet nad Zapadnom Saharom - dodao je Tramp.
Trampov proglas
- Sjedinjene Države potvrđuju, kako su izjavile prethodne uprave, svoju podršku predlogu autonomije u okviru Maroka kao jedinom osnovu za pravedno i trajno rešenje spora oko teritorija zapadne Sahare - navodi se u Trampovoj proklamaciji.
- Stoga, od danas, Sjedinjene Države priznaju marokanski suverenitet na celom teritorijom Zapadne Sahare i potvrđuju svoju podršku ozbiljnom, verodostojnom i realnom predlogu autonomije kao jedinom osnovu za pravedno i trajno rešenje spora oko Zapadne Sahare.
- Sjedinjene Države veruju da nezavisna država Sahravi nije realna opcija za rešavanje sukoba i da je istinska autonomija pod marokanskim suverenitetom jedino izvodljivo rešenje - navodi se u proglasu.
- Pozivamo strane da se bez odlaganja uključe u dijalog, koristeći plan autonomije Maroka kao jedini okvir za pregovaranje o obostrano prihvatljivom rešenju.
Razgovor sa kraljem Mohamedom VI
Nakon objave, predsednik Tramp razgovarao je sa marokanskim kraljem Mohamedom VI. Prema tekstu koji je objavila Bela kuća, "lideri su razgovarali o saradnji u borbi protiv koronavirusa, načinima da se minimalizuje njegov ekonomski uticaj i zajedničkim interesima u kritičnim regionalnim pitanjima."
- Tokom razgovora kralj se složio da nastavi diplomatske odnose između Maroka i Izraela i proširi ekonomsku i kulturnu saradnju kako bi unapredio regionalnu stabilnost - navodi se u izjavi Bele kuće.
Prema sporazumu, Maroko će uspostaviti pune diplomatske odnose i nastaviti službene kontakte s Izraelom, odobriti prelete, a takođe i direktne letove za i iz Izraela za sve Izraelce.
- Oni će odmah otvoriti svoje kancelarije za vezu u Rabatu i Tel Avivu s namerom da otvore ambasade. I promovisaće ekonomsku saradnju između izraelskih i marokanskih kompanija - rekao je za Rojters viši savetnik Bele kuće Džared Kušner.
- Danas je administracija postigla još jednu istorijsku prekretnicu. Predsednik Tramp posredovao je u mirovnom sporazumu između Maroka i Izraela – četvrti takav sporazum između Izraela i arapsko-muslimanske nacije u četiri meseca. Kroz ovaj istorijski korak Maroko nadograđuje svoje dugogodišnje veze sa marokanskom jevrejskom zajednicom koja živi u Maroku i širom sveta, uključujući Izrael. Ovo je značajan korak napred za narod Izraela i Maroka. To dalje poboljšava sigurnost Izraela, istovremeno stvarajući mogućnosti Maroku i Izraelu da prodube svoje ekonomske veze i poboljšaju život svojih građana.
Vrhunac arapsko-izraelskih odnosa
Marokansko priznavanje države Izrael je vrhunac uspešnog 12-mesečnog perioda arapsko-izraelskih odnosa. Uskoro će izraelski premijer Benjamin Netanijahu posetiti Čad gde će se između ostalog sastati i sa sudanskim čelnicima i preduzeti korake za normalizaciju veza nakon ovonedeljne diplomatske misije.
Podsećamo, prva većinski muslimanska država članica NATO-a, Republika Turska, državu Izrael je priznala 1949. godine i bila je prva muslimanska zemlja koja je to učinila. Od osnivanja Izraela, Turska je jedna od retkih muslimanskih zemalja koja je uspostavila diplomatske i ekonomske veze sa jevrejskom državom koje i danas traju. Izraelci od tada mogu slobodno posećivati Tursku, a turisti iz Izraela mogu se sresti širom te zemlje.
Od evropskih većinski muslimanskih država Izrael su priznale Albanija (1991.) i lažna država Kosovo (sklapanjem Vašingtonskog sporazuma sa Republikom Srbijom uz posredništvo SAD-a 4. septembra 2020. godine.) Srbija se tim sporazumom obavezala da će svoju ambasadu u Izraelu izmestiti iz Tel Aviva u Jerusalim.
Prva arapska država koja je priznala Izrael bio je Egipat koji je to uradio 1979. zahvaljujući egipatsko-izraelskom mirovnom sporazumu proisteklom iz pregovora u Kemp Dejvidu 1978. godine. Jordan je to isto učinio izraelsko-jordanskim sporazumom iz 1994. godine, preuzevši na sebe upravu nad islamskim vakufima u Jerusalimu. U septembru 2020. godine su Izrael zvanično priznali Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrein, a u oktobru je isto učinio Sudan.
Nakon Maroka, na putu skorog priznavanja Izraela nalaze se Saudijska Arabija i Kuvajt.