ИСТОРИЈСКИ И МУДАР ПОТЕЗ АРАПСКЕ ДРЖАВЕ: Уз Трампово посредовање признали Израел, откривено и зашто
Још арапских земаља на путу да учини исто
Израел и Мароко договорили су се о нормализацији односа, објавио је амерички председник Доналд Трамп. Мароко ће постати четврта арапска земља која ће нормализовати односе са Израелом и придружити се "Аврамовом споразуму" за само четири месеца, након УАЕ, Бахреина и Судана.
НА НИШАНУ АЗЕРА: Село у Јерменији може бити нападнуто сваког часа (ВИДЕО)
ЧЕЧЕНИ НА НОГАМА: Ноћас нису ока склопили, био је то страховит удар! (ВИДЕО)
САДА ЈЕ ПОЗНАТО ШТА МОСКВА ОЧЕКУЈЕ ОД БАЈДЕНА: Захарова саопштила званичан став (ВИДЕО)
Историјски пробој
- Још један историјски пробој данас! - написао је председник Трамп.
- Наша два велика пријатеља Израел и Краљевина Мароко договорили су се о пуним дипломатским односима у масовном напретку за мир на Блиском Истоку! - рекао је он.
Као део споразума, амерички председник Доналд Трамп пристао је да призна суверенитет Марока над Западном Сахаром, где је деценијама стар територијални спор који Мароко има против Фронта Полисарио, којег подржава Алжир. Полисарио жели да успостави независну државу на спорној територији.
- Озбиљан, веродостојан и реалан предлог аутономије од стране Марока једина је основа за праведно и трајно решење за трајни мир и просперитет! - твитовао је амерички председник.
- Мароко је признао Сједињене Државе 1777. године. Стога приличи да признамо њихов суверенитет над Западном Сахаром - додао је Трамп.
Трампов проглас
- Сједињене Државе потврђују, како су изјавиле претходне управе, своју подршку предлогу аутономије у оквиру Марока као једином основу за праведно и трајно решење спора око територија западне Сахаре - наводи се у Трамповој прокламацији.
- Стога, од данас, Сједињене Државе признају марокански суверенитет на целом територијом Западне Сахаре и потврђују своју подршку озбиљном, веродостојном и реалном предлогу аутономије као једином основу за праведно и трајно решење спора око Западне Сахаре.
- Сједињене Државе верују да независна држава Сахрави није реална опција за решавање сукоба и да је истинска аутономија под мароканским суверенитетом једино изводљиво решење - наводи се у прогласу.
- Позивамо стране да се без одлагања укључе у дијалог, користећи план аутономије Марока као једини оквир за преговарање о обострано прихватљивом решењу.
Разговор са краљем Мохамедом ВИ
Након објаве, председник Трамп разговарао је са мароканским краљем Мохамедом ВИ. Према тексту који је објавила Бела кућа, "лидери су разговарали о сарадњи у борби против коронавируса, начинима да се минимализује његов економски утицај и заједничким интересима у критичним регионалним питањима."
- Током разговора краљ се сложио да настави дипломатске односе између Марока и Израела и прошири економску и културну сарадњу како би унапредио регионалну стабилност - наводи се у изјави Беле куће.
Према споразуму, Мароко ће успоставити пуне дипломатске односе и наставити службене контакте с Израелом, одобрити прелете, а такође и директне летове за и из Израела за све Израелце.
- Они ће одмах отворити своје канцеларије за везу у Рабату и Тел Авиву с намером да отворе амбасаде. И промовисаће економску сарадњу између израелских и мароканских компанија - рекао је за Ројтерс виши саветник Беле куће Џаред Кушнер.
- Данас је администрација постигла још једну историјску прекретницу. Председник Трамп посредовао је у мировном споразуму између Марока и Израела – четврти такав споразум између Израела и арапско-муслиманске нације у четири месеца. Кроз овај историјски корак Мароко надограђује своје дугогодишње везе са мароканском јеврејском заједницом која живи у Мароку и широм света, укључујући Израел. Ово је значајан корак напред за народ Израела и Марока. То даље побољшава сигурност Израела, истовремено стварајући могућности Мароку и Израелу да продубе своје економске везе и побољшају живот својих грађана.
Врхунац арапско-израелских односа
Мароканско признавање државе Израел је врхунац успешног 12-месечног периода арапско-израелских односа. Ускоро ће израелски премијер Бењамин Нетанијаху посетити Чад где ће се између осталог састати и са суданским челницима и предузети кораке за нормализацију веза након овонедељне дипломатске мисије.
Подсећамо, прва већински муслиманска држава чланица НАТО-а, Република Турска, државу Израел је признала 1949. године и била је прва муслиманска земља која је то учинила. Од оснивања Израела, Турска је једна од ретких муслиманских земаља која је успоставила дипломатске и економске везе са јеврејском државом које и данас трају. Израелци од тада могу слободно посећивати Турску, а туристи из Израела могу се срести широм те земље.
Од европских већински муслиманских држава Израел су признале Албанија (1991.) и лажна држава Косово (склапањем Вашингтонског споразума са Републиком Србијом уз посредништво САД-а 4. септембра 2020. године.) Србија се тим споразумом обавезала да ће своју амбасаду у Израелу изместити из Тел Авива у Јерусалим.
Прва арапска држава која је признала Израел био је Египат који је то урадио 1979. захваљујући египатско-израелском мировном споразуму проистеклом из преговора у Кемп Дејвиду 1978. године. Јордан је то исто учинио израелско-јорданским споразумом из 1994. године, преузевши на себе управу над исламским вакуфима у Јерусалиму. У септембру 2020. године су Израел званично признали Уједињени Арапски Емирати и Бахреин, а у октобру је исто учинио Судан.
Након Марока, на путу скорог признавања Израела налазе се Саудијска Арабија и Кувајт.