ZEMLJA U KOJOJ NOVINARI IMAJU METU NA LEĐIMA: Samo ove godine UBIJENO je njih 30 (FOTO/VIDEO)
Najmanje 90 procenta slučajeva ubistava novinara ostaje nerazjašnjeno
Meksiko je bio najsmrtonosnija zemlja na svetu za novinare 2020. godine, čineći gotovo trećinu ubijenih novinara samo ove godine, pokazuju podaci Odbora za zaštitu novinara koji istražuje napade na medije na globalnom nivou.
SKANDAL TRESE VEST POINT: Na prestižnoj američkoj vojnoj akademiji, masovno se krši "kodeks časti" (VIDEO)
BAVARSKA UVELA STROGE MERE: Sva lica koja se vraćaju iz rizičnih regiona moraće da urade jednu stvar
DECA TRAGIČNO NASTRADALA U POŽARU: Komšije čule njihove vriske, ali nisu mogli da im pomognu (FOTO/VIDEO)
U Meksiku je tokom 2020. godine, ubijeno čak devet novinara, što je dovelo do ukupne brojke od najmanje 120 ljudi od 2000. godine. Samo prošlog meseca troje novinara je ubijeno i to u roku od 10 dana.
Ovogodišnji izveštaj pokazuje da je kritičnije biti novinar u Meksiku, nego izveštavati sa ratišta. Ovo je prvi put i da se ova zemlja našla na neslavnom vrhu otkako je "CPJ" počeo da prati nasilje nad medijima 1992. godine.
- Meksiko trpi višestruku krizu u pogledu slobode štampe. Situacija se stalno pogoršavala u poslednjih nekoliko godina, što je kulminiralo statusom zemlje kao najsmrtonosnije za novinare 2020. godine. Kriza uglavnom potiče od nekažnjavanja - rekao je predstavnik "CPJ" u Meksiku Žan Albert Hutsen.
Ukupno, u Meksiku najmanje 90 odsto slučajeva ubistava novinara ostaje nerazjašnjeno.
Meksiko je odavno najopasnije mesto za novinare van zvanične ratne zone, a najčešće su na meti oni koji istražuju vezu između organizovanog kriminala i korumpiranih zvaničnika.
Borci za slobodu štampe su se nadali da će se situacija popraviti nakon izbora predsednika Andresa Manuela Lopeza Obradora 2018. godine, koji je obećao borbu protiv nasilja nad novinarima i okončanje trenda nekažnjavanja počinilaca.
Međutim, i sami meksički zvaničnici napadaju nezavisne novinare i aktiviste, a ponestala je i zaštita medija. Dvoje novinara koji su ubijeni ove godine bili su navodno pod federalnom zaštitom nakon što su primili pretnje smrću. U oba slučaja ubijeni su i njihovi telohranitelji.
U periodu od januara do sredine decembra ove godine ubijeno je najmanje 30 novinara. Od toga, čak 21 ubijen je zbog svog rada.
Posle Meksika, najgora situacija je u Avganistanu i na Filipinima. Tri novinara ubijena su i u Hondurasu.