ЗЕМЉА У КОЈОЈ НОВИНАРИ ИМАЈУ МЕТУ НА ЛЕЂИМА: Само ове године УБИЈЕНО је њих 30 (ФОТО/ВИДЕО)
Најмање 90 процента случајева убистава новинара остаје неразјашњено
Мексико је био најсмртоноснија земља на свету за новинаре 2020. године, чинећи готово трећину убијених новинара само ове године, показују подаци Одбора за заштиту новинара који истражује нападе на медије на глобалном нивоу.
СКАНДАЛ ТРЕСЕ ВЕСТ ПОИНТ: На престижној америчкој војној академији, масовно се крши "кодекс части" (ВИДЕО)
БАВАРСКА УВЕЛА СТРОГЕ МЕРЕ: Сва лица која се враћају из ризичних региона мораће да ураде једну ствар
ДЕЦА ТРАГИЧНО НАСТРАДАЛА У ПОЖАРУ: Комшије чуле њихове вриске, али нису могли да им помогну (ФОТО/ВИДЕО)
У Мексику је током 2020. године, убијено чак девет новинара, што је довело до укупне бројке од најмање 120 људи од 2000. године. Само прошлог месеца троје новинара је убијено и то у року од 10 дана.
Овогодишњи извештај показује да је критичније бити новинар у Мексику, него извештавати са ратишта. Ово је први пут и да се ова земља нашла на неславном врху откако је "ЦПЈ" почео да прати насиље над медијима 1992. године.
- Мексико трпи вишеструку кризу у погледу слободе штампе. Ситуација се стално погоршавала у последњих неколико година, што је кулминирало статусом земље као најсмртоносније за новинаре 2020. године. Криза углавном потиче од некажњавања - рекао је представник "ЦПЈ" у Мексику Жан Алберт Хутсен.
Укупно, у Мексику најмање 90 одсто случајева убистава новинара остаје неразјашњено.
Мексико је одавно најопасније место за новинаре ван званичне ратне зоне, а најчешће су на мети они који истражују везу између организованог криминала и корумпираних званичника.
Борци за слободу штампе су се надали да ће се ситуација поправити након избора председника Андреса Мануела Лопеза Обрадора 2018. године, који је обећао борбу против насиља над новинарима и окончање тренда некажњавања починилаца.
Међутим, и сами мексички званичници нападају независне новинаре и активисте, а понестала је и заштита медија. Двоје новинара који су убијени ове године били су наводно под федералном заштитом након што су примили претње смрћу. У оба случаја убијени су и њихови телохранитељи.
У периоду од јануара до средине децембра ове године убијено је најмање 30 новинара. Од тога, чак 21 убијен је због свог рада.
После Мексика, најгора ситуација је у Авганистану и на Филипинима. Три новинара убијена су и у Хондурасу.