"MI OVDE NE VIČEMO 'VUK, VUK', OVO JE OZBILJNA PRETNJA" U Evropi raste strah od njih, prestigli su Ruse po kvalitetu
U Evropi raste strah da kineske špijunske i kontraobaveštajne službe predstavljaju sve veću pretnju Evropi, veću i od one koja stiže iz Rusije.
- Kineski obaveštajci nisu ništa manje opasni. Štaviše, njihove špijunske operacije sada su i bolje nego ruske - potvrdio je bivši visoki zvaničnik CIA za Evropu.
PUKOM SREĆOM IZBEGLA SIGURNU SMRT: Pokušan atentat na potpredsednicu Argentine (VIDEO)
"ZAUSTAVITE NAPAD NA AMERIČKU DEMOKRATIJU" Bajden nazvao Trampa ekstremistom i pretnjom po Ustav (VIDEO)
LUKAŠENKO BEZ DLAKE NA JEZIKU: "Postoji Bog, ON ih je kaznio velikom sušom, a sada i strašnim olujama i poplavama!"
“Fajnenšel tajms” ističe da je Kina već čuvena po svojim naprednim sajber napadima, poput napada na Majkrosoft 2021. kada je ugroženo 30.000 organizacija širom sveta, a dokazano je da je napad izvela grupa pod pokroviteljstvom službenog Pekinga.
Kina je, naravno, odbacila te optužbe.
Ali, i način prikupljanja podataka direktnim ljudskim delovanjem na terenu (HUMINT) sve je napredniji, što je na Zapadu protumačeno kao znak za uzbunu.
- Rusi se špijunažom bave još od vremena pre Sovjetskog saveza, oni to obožavaju - kaže bivši čelnik britanske obaveštajne agencije MI6 Aleks Janger, ističući da Kinezi imaju slabije softverske mogućnosti kada je veštačka inteligencija u pitanju, ali se opasno približavaju ruskom znanju.
Šef MI5 Ken Mek Kalam kaže da kineska Komunistička partija ulaže ozbiljna sredstva u razvoj špijunaže. "Mi ovde ne vičemo 'vuk, vuk', već je ovo ozbiljna bezbednosna pretnja", zaključuje.
Drugi obaveštajac kaže da kineska špijunaža nije slična ruskoj, u smislu da je vrlo teško reći ko jeste, a ko nije agent. Na primer, ruski špijuni uglavnom su usredsređeni na visoke zvaničnike pa su razvili brojne obaveštajne veštine poput razbijanja kodiranih informacija kako bi saznali tačno određene informacije.
Kinezi svoj špijunski sistem razvijaju mnogo šire, pa se bave i političkim uticajem, lobiranjem ili plasiranjem komercijalnih oglasa kojima se menja javno mnjenje ili prikuplja tehnološke informacije.
Kineska varijanta uključuje "pristup čitavom društvu".
Fajnenšel tajms još ističe da je Evropa do sada proterala više od 600 ruskih diplomata i obaveštajaca od početka invazije na Ukrajinu. Ali, slična situacija s Pekingom mogla bi biti značajno zahtevnija, jer će biti jako teško utvrditi identitet svih mnogobrojnih obaveštajaca.
Jedan zvaničnik FBI-ja je čak rekao da je apsolutno neverovatan trud Kine kojeg ulažu u ovakve operacije.