"МИ ОВДЕ НЕ ВИЧЕМО 'ВУК, ВУК', ОВО ЈЕ ОЗБИЉНА ПРЕТЊА" У Европи расте страх од њих, престигли су Русе по квалитету
У Европи расте страх да кинеске шпијунске и контраобавештајне службе представљају све већу претњу Европи, већу и од оне која стиже из Русије.
- Кинески обавештајци нису ништа мање опасни. Штавише, њихове шпијунске операције сада су и боље него руске - потврдио је бивши високи званичник ЦИА за Европу.
ПУКОМ СРЕЋОМ ИЗБЕГЛА СИГУРНУ СМРТ: Покушан атентат на потпредседницу Аргентине (ВИДЕО)
"ЗАУСТАВИТЕ НАПАД НА АМЕРИЧКУ ДЕМОКРАТИЈУ" Бајден назвао Трампа екстремистом и претњом по Устав (ВИДЕО)
ЛУКАШЕНКО БЕЗ ДЛАКЕ НА ЈЕЗИКУ: "Постоји Бог, ОН их је казнио великом сушом, а сада и страшним олујама и поплавама!"
“Фајненшел тајмс” истиче да је Кина већ чувена по својим напредним сајбер нападима, попут напада на Мајкрософт 2021. када је угрожено 30.000 организација широм света, а доказано је да је напад извела група под покровитељством службеног Пекинга.
Кина је, наравно, одбацила те оптужбе.
Али, и начин прикупљања података директним људским деловањем на терену (ХУМИНТ) све је напреднији, што је на Западу протумачено као знак за узбуну.
- Руси се шпијунажом баве још од времена пре Совјетског савеза, они то обожавају - каже бивши челник британске обавештајне агенције МИ6 Алекс Јангер, истичући да Кинези имају слабије софтверске могућности када је вештачка интелигенција у питању, али се опасно приближавају руском знању.
Шеф МИ5 Кен Мек Калам каже да кинеска Комунистичка партија улаже озбиљна средства у развој шпијунаже. "Ми овде не вичемо 'вук, вук', већ је ово озбиљна безбедносна претња", закључује.
Други обавештајац каже да кинеска шпијунажа није слична руској, у смислу да је врло тешко рећи ко јесте, а ко није агент. На пример, руски шпијуни углавном су усредсређени на високе званичнике па су развили бројне обавештајне вештине попут разбијања кодираних информација како би сазнали тачно одређене информације.
Кинези свој шпијунски систем развијају много шире, па се баве и политичким утицајем, лобирањем или пласирањем комерцијалних огласа којима се мења јавно мњење или прикупља технолошке информације.
Кинеска варијанта укључује "приступ читавом друштву".
Фајненшел тајмс још истиче да је Европа до сада протерала више од 600 руских дипломата и обавештајаца од почетка инвазије на Украјину. Али, слична ситуација с Пекингом могла би бити значајно захтевнија, јер ће бити јако тешко утврдити идентитет свих многобројних обавештајаца.
Један званичник ФБИ-ја је чак рекао да је апсолутно невероватан труд Кине којег улажу у овакве операције.