MISTERIOZNE FLEKE NA SATURNU! Naučnici zabrinuti - zbog tog nagiba na Zemlji uživamo u promenama godišnjih doba (VIDEO)
Mrlje se obično čine tamnima odozgo, dok odozdo najčešće izgledaju svetlo pa nisu uvek prisutne.
Podaci sa svemirskog teleskopa Habl su potvrdili da je na Saturnu počela nova "sezona mrlja". Naime, svake godine se na prstenovima te planete tokom ekvinocija pojavljuju čudne fleke. Još uvek ne znamo šta ih uzrokuje. Naučnici se nadaju da će nakon detaljnijih posmatranja otkriti zbog čega one nastaju i zašto su sezonske prirode, odnosno zašto se pojavljuju u određenim razdobljima Saturnove godine.
- Zahvaljujući Hableovom programu OPAL, koji gradi arhivu podataka o planetama spoljnog Sunčevog sastava, ove sezone ćemo imati više vremena posvećenog proučavanju Saturnovih mrlja - rekla je svetska naučnica Ejmi Simon iz NASA-e, a prenosi Science Alert.
NA ČELO NATO DOLAZI ŽENA? Svi bruje samo o ovome - da li je ovo nova provokacija za Rusiju (FOTO)
NLO IZAZVAO OPŠTU POMETNJU U AMERICI! Panično pucaju na sve što leti - sprema se invazija?!
RUSKO MINISTARSTVO O PLANOVIMA BEOGRADA: Odnosimo se sa poštovanjem prema srpskim prijateljima
Čudan izgled misterioznih fleka
Ove svemirske fleke smo prvi put uočili na fotografijama dve sonde Vojažer, koje su proletele pored Saturna 1980. i 1981. godine. Dalja posmatranja su otkrila još neke neobične aspekte ove pojave. Naime, mrlje se obično čine tamnima odozgo, dok odozdo najčešće izgledaju svetlo te nisu uvek prisutne.
Većinom se pojavljuju samo u Saturnovo proleće i jesen, oko ekvinocija, a nestaju tokom leta i zime, za razdoblja solsticija. Mada se Saturn na mnogo načina jako razlikuje od Zemlje, postoji jedna slična odlika. Obe planeta imaju značajan aksijalni nagib u odnosu na njihovu orbitalnu ravninu; za Zemlju taj nagib iznosi 23.45 stepeni, a za Saturn 26.73 stepena.
Zbog tog nagiba Zemljani mogu da uživaju u promenama godišnjih doba. Tokom orbite oko zvezde naša severna i južna hemisfera primaju više ili manje sunčeve svetlosti, u zavisnosti od toga jesu li nagnute prema Suncu ili od njega.
Godišnja doba na Saturnu
Saturn takođe prolazi kroz slična godišnja doba, kao i njegovi prstenovi. Naime, za vreme solsticija se prstenovi naginju prema Suncu, a za ekvinocija mu pokazuju svoje ivice. Budući da je Saturn mnogo dalje od Sunca nego Zemlja, ima i dužu godinu. Saturnu je potrebno 29 godina da obiđe Sunce, a svako godišnje doba traje oko 7 godina.
Nakon decenija posmatranja je utvrđeno da mrlje obično počinju da se pojavljuju oko četiri godine pre ekvinocija. Sledeći ekvinocij na Saturnu je 2025. godine pa su stručnjaci procenili kako je sezona mrlja počela 2021.
- Uprkos godinama detaljnih posmatranja s misijom Kasini, nismo mogli da predvidimo tačan početak i trajanje sezone. To je poput predviđanja prve oluje tokom sezone uragana - objašnjava Simon.
S obzirom na to da svemirski teleskop Habl ima projekt posmatranja planeta spoljnog Sunčevog sastava (Outer Planet Atmospheres Legacy, OPAL), Simon i njene kolege su analizirali prikupljene podatke i potražili znakove fleka u posmatranjima iz 2021. i 2022. godine. Tačno prema planu, mrlje su se pojavile 2021.
Mogući uzrok pojave fleka
Naučnici imaju neke ideje o uzroku mrlja. Podaci iz nekoliko misija, uključujući Vojažer, ukazuju na to se fleke sastoje od čestica prašine iz prstenova koje su se odvojile od ledenih komada. Naime, kada solarni vetar stupa u interakciju sa Saturnovim magnetskim poljem, stvara električki nabijeno okruženje.
To okruženje može uticati na nabijene čestice prašine uzrokujući njihovo elektrostatsko lepljenje i privremeno stvarajući gušće mrlje prašine u prstenovima. Ali, još uvek ne znamo da li je to stvarno uzrok ovih neobičnih fleka ni zašto se radi o sezonskom fenomenu. Nadajmo se da će nam dalja Hableova posmatranja pomoći u rešenju ove svemirske enigme.
Istraživanje naziva Hubble Detects the Start of a New Saturn Ring Spoke Season objavljeno je u časopisu Geophysical Research Letters.