МИСТЕРИОЗНЕ ФЛЕКЕ НА САТУРНУ! Научници забринути - због тог нагиба на Земљи уживамо у променама годишњих доба (ВИДЕО)
Мрље се обично чине тамнима одозго, док одоздо најчешће изгледају светло па нису увек присутне.
Подаци са свемирског телескопа Хабл су потврдили да је на Сатурну почела нова "сезона мрља". Наиме, сваке године се на прстеновима те планете током еквиноција појављују чудне флеке. Још увек не знамо шта их узрокује. Научници се надају да ће након детаљнијих посматрања открити због чега оне настају и зашто су сезонске природе, односно зашто се појављују у одређеним раздобљима Сатурнове године.
- Захваљујући Хаблеовом програму ОПАЛ, који гради архиву података о планетама спољног Сунчевог састава, ове сезоне ћемо имати више времена посвећеног проучавању Сатурнових мрља - рекла је светска научница Ејми Симон из НАСА-е, а преноси Сциенце Алерт.
НА ЧЕЛО НАТО ДОЛАЗИ ЖЕНА? Сви брује само о овоме - да ли је ово нова провокација за Русију (ФОТО)
НЛО ИЗАЗВАО ОПШТУ ПОМЕТЊУ У АМЕРИЦИ! Панично пуцају на све што лети - спрема се инвазија?!
РУСКО МИНИСТАРСТВО О ПЛАНОВИМА БЕОГРАДА: Односимо се са поштовањем према српским пријатељима
Чудан изглед мистериозних флека
Ове свемирске флеке смо први пут уочили на фотографијама две сонде Војажер, које су пролетеле поред Сатурна 1980. и 1981. године. Даља посматрања су открила још неке необичне аспекте ове појаве. Наиме, мрље се обично чине тамнима одозго, док одоздо најчешће изгледају светло те нису увек присутне.
Већином се појављују само у Сатурново пролеће и јесен, око еквиноција, а нестају током лета и зиме, за раздобља солстиција. Мада се Сатурн на много начина јако разликује од Земље, постоји једна слична одлика. Обе планета имају значајан аксијални нагиб у односу на њихову орбиталну равнину; за Земљу тај нагиб износи 23.45 степени, а за Сатурн 26.73 степена.
Због тог нагиба Земљани могу да уживају у променама годишњих доба. Током орбите око звезде наша северна и јужна хемисфера примају више или мање сунчеве светлости, у зависности од тога јесу ли нагнуте према Сунцу или од њега.
Годишња доба на Сатурну
Сатурн такође пролази кроз слична годишња доба, као и његови прстенови. Наиме, за време солстиција се прстенови нагињу према Сунцу, а за еквиноција му показују своје ивице. Будући да је Сатурн много даље од Сунца него Земља, има и дужу годину. Сатурну је потребно 29 година да обиђе Сунце, а свако годишње доба траје око 7 година.
Након деценија посматрања је утврђено да мрље обично почињу да се појављују око четири године пре еквиноција. Следећи еквиноциј на Сатурну је 2025. године па су стручњаци проценили како је сезона мрља почела 2021.
- Упркос годинама детаљних посматрања с мисијом Касини, нисмо могли да предвидимо тачан почетак и трајање сезоне. То је попут предвиђања прве олује током сезоне урагана - објашњава Симон.
С обзиром на то да свемирски телескоп Хабл има пројект посматрања планета спољног Сунчевог састава (Оутер Планет Атмоспхерес Legacy, ОПАЛ), Симон и њене колеге су анализирали прикупљене податке и потражили знакове флека у посматрањима из 2021. и 2022. године. Тачно према плану, мрље су се појавиле 2021.
Могући узрок појаве флека
Научници имају неке идеје о узроку мрља. Подаци из неколико мисија, укључујући Војажер, указују на то се флеке састоје од честица прашине из прстенова које су се одвојиле од ледених комада. Наиме, када соларни ветар ступа у интеракцију са Сатурновим магнетским пољем, ствара електрички набијено окружење.
То окружење може утицати на набијене честице прашине узрокујући њихово електростатско лепљење и привремено стварајући гушће мрље прашине у прстеновима. Али, још увек не знамо да ли је то стварно узрок ових необичних флека ни зашто се ради о сезонском феномену. Надајмо се да ће нам даља Хаблеова посматрања помоћи у решењу ове свемирске енигме.
Истраживање назива Hubble Детецтс the Старт оф а New Сатурн Ринг Споке Сеасон објављено је у часопису Geophysical Research Letters.