MNOGO IM ZAVIDE: Da se Zapad pita, Rusija uopšte ne bi trebalo da postoji!
Poljski politikolog baš ne voli Ruse
Preuveličavanje uloge vojske i službi bezbednosti, slaba ekonomija i raširena korupcija u Rusiji ne odgovaraju ulozi globalnog igrača koju Moskva ipak igra, piše u listu „Žečpospolita“ Mihal Kuz.
Poljski politikolog uveren je da, prema globalnim standardima, ova zemlja uopšte ne bi trebalo da postoji, ali ona „tvrdoglavo nastavlja da živi“ i to nikako ne ide u glavu.
PUTIN NAPRAVIO NAJMOĆNIJE NUKLEARNO ORUŽJE: Raketa koja može da zbriše POLA EVROPE (VIDEO)
PUTINOVA PRVOAPRILSKA ŠALA: Rusko ministarstvo nudilo usluge RUSKIH HAKERA za RUŠENJE stranih vlada
Na primer, prema „Transparensi internešenal“, ova zemlja je korumpiranija od Džibutija i Sijera Leonea. Prema podacima Svetske banke, Rusija, s obzirom na veličinu teritorije, ima veoma malu privredu: manju nego Južna Koreja i jednaku španskoj. Istovremeno, ova zemlja trenutno vodi globalnu politiku, čijeg dijapazona se ne bi stidele ni SAD ili Kina.
- Ona igra na sve ili ništa. Ona navodno ponovo kupuje, ubeđuje i zaplašuje pola sveta - naglašava analitičar.
Osim toga, prema „Global fajerpauer indeksu“ (Global Firepower Index), ona ima drugu po veličini vojsku na svetu, a po broju nuklearnih bojevih glava je čak ispred Sjedinjenih Američkih Država, navodi Kuz.
- To jednostavno ne ulazi u glavu - dodaje on.
RUSKO SMRTONOSNO ORUŽJE: Raketa CIRKON noćna mora VAŠINGTONA! (FOTO)
- Čini se da umesto države koja ima vojsku i službu bezbednosti, mi ovde vidimo bezbednosne službe i vojsku koji su vezali za sebe prilično improvizovani državni aparat. U toj konstrukciji sve je nestabilno i, čini se, predviđa skoru katastrofu ili ozbiljne reforme. Na prvi pogled, to ne bi trebalo da nas uznemirava - smatra analitičar.
Države, na kraju krajeva, uče na svojim greškama. Bivše sile prvo kreću „na Foklandska ostrva“, a zatim se, ipak, smiruju i reformišu.
- Međutim, na istoku ova kriza identiteta može da dovede do veoma opasnog zaokreta - upozorava on.
- Naravno, sve ukazuje na to da je ovo posljednji čin predstave pod nazivom ’Velika Rusija‘. A šta mi imamo od toga? U skladu sa pravilom koje je dao Čehov, upravo u ovom činu treba da se ispali iz velikog oružja - rezimira poljski analitičar Mihal Kuz.