МНОГО ИМ ЗАВИДЕ: Да се Запад пита, Русија уопште не би требало да постоји!
Пољски политиколог баш не воли Русе
Преувеличавање улоге војске и служби безбедности, слаба економија и раширена корупција у Русији не одговарају улози глобалног играча коју Москва ипак игра, пише у листу „Жечпосполита“ Михал Куз.
Пољски политиколог уверен је да, према глобалним стандардима, ова земља уопште не би требало да постоји, али она „тврдоглаво наставља да живи“ и то никако не иде у главу.
ПУТИН НАПРАВИО НАЈМОЋНИЈЕ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ: Ракета која може да збрише ПОЛА ЕВРОПЕ (ВИДЕО)
ПУТИНОВА ПРВОАПРИЛСКА ШАЛА: Руско министарство нудило услуге РУСКИХ ХАКЕРА за РУШЕЊЕ страних влада
На пример, према „Транспаренси интернешенал“, ова земља је корумпиранија од Џибутија и Сијера Леонеа. Према подацима Светске банке, Русија, с обзиром на величину територије, има веома малу привреду: мању него Јужна Кореја и једнаку шпанској. Истовремено, ова земља тренутно води глобалну политику, чијег дијапазона се не би стиделе ни САД или Кина.
- Она игра на све или ништа. Она наводно поново купује, убеђује и заплашује пола света - наглашава аналитичар.
Осим тога, према „Глобал фајерпауер индексу“ (Глобал Firepower Index), она има другу по величини војску на свету, а по броју нуклеарних бојевих глава је чак испред Сједињених Америчких Држава, наводи Куз.
- То једноставно не улази у главу - додаје он.
РУСКО СМРТОНОСНО ОРУЖЈЕ: Ракета ЦИРКОН ноћна мора ВАШИНГТОНА! (ФОТО)
- Чини се да уместо државе која има војску и службу безбедности, ми овде видимо безбедносне службе и војску који су везали за себе прилично импровизовани државни апарат. У тој конструкцији све је нестабилно и, чини се, предвиђа скору катастрофу или озбиљне реформе. На први поглед, то не би требало да нас узнемирава - сматра аналитичар.
Државе, на крају крајева, уче на својим грешкама. Бивше силе прво крећу „на Фокландска острва“, а затим се, ипак, смирују и реформишу.
- Међутим, на истоку ова криза идентитета може да доведе до веома опасног заокрета - упозорава он.
- Наравно, све указује на то да је ово посљедњи чин представе под називом ’Велика Русија‘. А шта ми имамо од тога? У складу са правилом које је дао Чехов, управо у овом чину треба да се испали из великог оружја - резимира пољски аналитичар Михал Куз.