Na današnji dan Hirošima je sravljena sa zemljom: 75 godina od prve upotrebe atomske bombe
Nebo je bilo vedro 6. avgusta 1945. kad je u 8:15 američki bombarder "B-29 Enola Gay" bacio na grad atomsku bombu "Mališa" koja je istog dana i sledećih nedelja usmrtila 140.000 ljudi.
Veliko zvono odjeknulo je u četvrtak ujutro u Hirošimi na 75. godišnjicu prvog napada atomskom bombom u istoriji, na početku komemorativne svečanosti s koje je gradonačelnik pozvao sve zemlje da odbace sebični nacionalizam i ujedine se u borbi protiv svih pretnji.
Zbog protivepidemijskih mera, ulazak u Memorijalni park mira na komemorativnu svečanost ove je godine bio ograničen samo na preživele i njihove porodice.
S obzirom na značaj 75. godišnjice bombardovanja, u kojem je ubijeno 140.000 ljudi, uprkos epidemiji covida-19 gradske su vlasti, uz stroge mere opreza, ipak odlučile održati komemoraciju .
Čovek koji je svetu razotkrio laži o Hirošimi i Nagasakiju: Ovu istinu o ATOMSKOM UDARU svet neće zaboraviti (VIDEO)
LIBAN NAMUČEN GRAĐANSKIM RATOM, KORONOM I EKONOMSKOM KRIZOM: Da li će ga stravična eksplozija baciti na kolena?
BRAZIL ZAVIJEN U CRNO: Više od 57.000 novoobolelih, korona uzela još 1.400 života
- 6. avgusta 1945. jedna je atomska bomba uništila naš grad. Tada se govorilo da ovde ništa neće rasti u idućih 75 godina, a ipak Hirošima se oporavila i postala simbol mira - rekao je gradonačelnik Kazumi Matsui.
Umrlo je 140.000 ljudi
Nebo je bilo vedro 6. avgusta 1945. kad je u 8:15 američki bombarder "B-29 Enola Gay" bacio na grad atomsku bombu "Mališa" koja je istog dana i sledećih nedelja usmrtila 140.000 ljudi.
U četvrtak, tačno u vreme kad je bomba eksplodirala, zazvonilo je veliko zvono dok su okupljeni u Memorijalnom parku na jakoj letnoj vrućini tišinom odali počast žrtvama.
Gradonačelnik Matsui prisetio se pandemije gripa 1918. koja je oduzela milione života i terorisala svet, jer se, istaknuo je, zemlje sukobljene u Prvom svetskom ratu nisu mogle zajednički suočiti s tom pošasti.
- Usledilo je jačanje nacionalizma koji je doveo do Drugog svetskog rata i napada atomskom bombom. Nikada ne smemo dopustiti da se ta bolna prošlost ponovi. Civilno društvo mora odbaciti egocentrični nacionalizam i ujediniti se protiv svih pretnji - poručio je Matsui.
Premijer Šinzo Abe tradicionalno je bio na komemoraciji, ali okupljeni, kojih je bilo znatno manje nego prethodnih godina, održavali su fizičku distancu i većinom nosili zaštitne maske.
Tri dana nakon Hirošime, druga atomska bomba bačena je na grad Nagasaki. Japan je kapitulirao 15. avgusta, otvorivši put završetku Drugog svetskog rata.
BOLIVIJA DONELA ODLUKU: Škole ostaju zatvorene do kraja godine
SKORO 19 MILIONA OBOLELIH U SVETU: Najveća smrtnost do sada u SAD, najviše novih slučajeva u Indiji
PET OSOBA STRADALO U POŽARU U DENVERU: Policija sumnja da je PODMETNUT (VIDEO)
VODITELJKA JEDVA IZBEGLA SILOVANJE! Drama u vozu! Brutalan napad na ukrajinsku lepoticu!
ZAHUKTAVANJE PRED IZBORE! Zbog korone nema TV duela: Trampu predloženo prihvatanje nominacije republikanaca iz Bele kuće