NA POMOLU NOVA HUMANITARNA KATASTROFA: Zatvara se izbeglički kamp sa više od 65.000 žena i dece
Većina pritvorenih u kampu al-Hol su sirijske i iračke žene i deca
Vlast na severoistoku Sirije koju predvode Kurdi omogućiće sirijskim državljanima da napuste kamp u kojem se nalaze desetine hiljada žena i dece, od kojih su mnogi povezani sa grupom Islamska država, izjavio je kurdski zvaničnik.
NA PRODAJU DEO ISTORIJE: Više od 80.000 predmeta iz čuvenog hotela Valdorf Astoria ponuđeno na aukciji
POJAS GAZE NE MIRUJE: Hamas raketirao Izrael, brzo je stigao brutalan odgovor
NASTAVLJA SE KRVAVI RAT U NAGORNO-KARABAHU: Ubijeno više od 200 vojnika Azera, Rusija Francuska i SAD pozvale na prekid sukoba (FOTO/VIDEO)
Većina pritvorenih u kampu al-Hol su sirijske i iračke žene i deca. U prostranom i prenaseljenom kampu živi oko 65.000 ljudi što predstavlja teret Sirijskim demokratskim snagama i kurdskoj policiji, koju vode Kurdi, a koje su zadužene za bezbednost u objektu.
Stope kriminala bile su visoke u kampu, a neke od žena su pokušale da pobegnu.
- Biće doneta odluka da kamp potpuno isprazni od Sirijaca - rekla je Ilham Ahmed, predsednica izvršnog komiteta Sirijskog demokratskog veća, tela samouprave na severoistoku Sirije, ali nije precizirala kada će ta odluka biti doneta.
ID je kontrolisala velike delove Iraka i Sirije od sredine 2014. godine i tokom tog perioda hiljade muškaraca i žena dovelo je svoju decu i naselilo se u samoproglašenom kalifatu.
Ekstremisti su izgubili poslednji komadić zemlje koji su kontrolisali prošle godine kada su borci predvođeni Kurdima zauzeli istočno sirijsko selo Baguz.
Ahmed je rekla da oni koji ostanu u logoru neće biti odgovornost samouprave. Rekla je da administracija troši mnogo novca da obezbedi hranu i vodu stanovnicima kampa.
- Kamp je težak teret za samoupravu - rekla je Ahmed.
Kurdske vlasti pozivaju matične države žena i dece da vrate svoje državljane, ali većina njih je to odbila. Te zemlje su takođe odbile da prime nazad na hiljade ekstremista ID koji su držani u zatvorima koje je vodio SDF.
Šef UN-a za borbu protiv terorizma Vladimir Voronkov rekao je u julu da Kancelarija za borbu protiv terorizma na čijem je čelu, vrlo snažno pokreće to pitanje sa zemljama čiji su državljani u pritvoru. Samo mali broj repatrira svoje građane, uključujući zemlje Centralne Azije, Sjedinjene Države i Rusiju, kaže Voronkov.
On je rekao da "žrtve terorizma" koje nisu razumele šta rade kada su muškarce iz svojih porodica pratile u Siriju i Irak. Ali je dodao da "među zatočenim ljudima u kampovima ima puno radikalizovanih žena".