НА ПОМОЛУ НОВА ХУМАНИТАРНА КАТАСТРОФА: Затвара се избеглички камп са више од 65.000 жена и деце
Већина притворених у кампу ал-Хол су сиријске и ирачке жене и деца
Власт на североистоку Сирије коју предводе Курди омогућиће сиријским држављанима да напусте камп у којем се налазе десетине хиљада жена и деце, од којих су многи повезани са групом Исламска држава, изјавио је курдски званичник.
НА ПРОДАЈУ ДЕО ИСТОРИЈЕ: Више од 80.000 предмета из чувеног хотела Валдорф Асториа понуђено на аукцији
ПОЈАС ГАЗЕ НЕ МИРУЈЕ: Хамас ракетирао Израел, брзо је стигао бруталан одговор
НАСТАВЉА СЕ КРВАВИ РАТ У НАГОРНО-КАРАБАХУ: Убијено више од 200 војника Азера, Русија Француска и САД позвале на прекид сукоба (ФОТО/ВИДЕО)
Већина притворених у кампу ал-Хол су сиријске и ирачке жене и деца. У пространом и пренасељеном кампу живи око 65.000 људи што представља терет Сиријским демократским снагама и курдској полицији, коју воде Курди, а које су задужене за безбедност у објекту.
Стопе криминала биле су високе у кампу, а неке од жена су покушале да побегну.
- Биће донета одлука да камп потпуно испразни од Сиријаца - рекла је Илхам Ахмед, председница извршног комитета Сиријског демократског већа, тела самоуправе на североистоку Сирије, али није прецизирала када ће та одлука бити донета.
ИД је контролисала велике делове Ирака и Сирије од средине 2014. године и током тог периода хиљаде мушкараца и жена довело је своју децу и населило се у самопроглашеном калифату.
Екстремисти су изгубили последњи комадић земље који су контролисали прошле године када су борци предвођени Курдима заузели источно сиријско село Багуз.
Ахмед је рекла да они који остану у логору неће бити одговорност самоуправе. Рекла је да администрација троши много новца да обезбеди храну и воду становницима кампа.
- Камп је тежак терет за самоуправу - рекла је Ахмед.
Курдске власти позивају матичне државе жена и деце да врате своје држављане, али већина њих је то одбила. Те земље су такође одбиле да приме назад на хиљаде екстремиста ИД који су држани у затворима које је водио СДФ.
Шеф УН-а за борбу против тероризма Владимир Воронков рекао је у јулу да Канцеларија за борбу против тероризма на чијем је челу, врло снажно покреће то питање са земљама чији су држављани у притвору. Само мали број репатрира своје грађане, укључујући земље Централне Азије, Сједињене Државе и Русију, каже Воронков.
Он је рекао да "жртве тероризма" које нису разумеле шта раде када су мушкарце из својих породица пратиле у Сирију и Ирак. Али је додао да "међу заточеним људима у камповима има пуно радикализованих жена".