EGZODUS EPSKIH RAZMERA Pašinjan upozorava na humanitarnu krizu u Karabahu: Za nekoliko dana u Nagorno Karabahu neće biti Jermena
Nakon vojnog uspeha Bakua, Jermeni se u velikom broju povlače u matičnu zemlju.
Premijer Jermenije Nikol Pašinjan veruje da u Nagorno-Karabahu za nekoliko dana neće više biti Jermena, koji masovno napuštaju taj region.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398860/profimedia-0790903993.jpg?itok=CKSmxjOQ)
POZNATI STRUČNJAK UPOZORAVA: Evo šta će se dogoditi ukoliko Pašinjan ostane na vlasti
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/09/24/profimedia-0807561242.jpg?itok=mcc64SGg)
KORDONI POLICIJE ČUVAJU ZGRADU VLADE! Demonstranti ne odustaju, traže OSTAVKU Pašinjana zbog teškog poraza u Karabahu
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/09/27/collage_maker-27-sep-2023-03-49-pm-2502.jpg?itok=22qfvSN5)
PRAVA HUMANITARNA KATASTROFA: Više od 50.000 Jermena napustilo svoje domove u Nagorno Karabahu (VIDEO)
- Analize pokazuju da narednih dana neće biti Jermena u Nagorno-Karabahu. To je direktni čin etničkog čišćenja i deportacije, na koje smo dugo upozoravali međunarodnu zajednicu - rekao je Pašinjan na sastanku vlade, prenosi Tass.
Prema rečima zamenika jermenskog premijera Tigrana Hačatrijana, do 9 sati po moskovskom vremenu jutros, više od 66.000 stiglo je u Jermeniju iz Nagorno-Karabaha, što je preko polovine od 120.000 stanovnika nepriznate republike.
Oko 11.000 ljudi je već dobilo smeštaj u Jermeniji, a nekima od izbeglih, kako prenosi ruska agencija, nije potrebna pomoć jermenske vlade.
Predsednik samoproglašene Republike Nagorno-Karabah Samvel Šahramanjan potpisao je ukaz o raspuštanju svih institucija od 1. januara iduće godine, saopštile su danas vlasti tog većinski jermenskog regiona.
Ta samoproglašena republika će od tog datuma prestati da postoji, navodi se u ukazu, prenosi agencija RIA Novosti.
U dokumentu se ističe da je to urađeno na osnovu prioriteta osiguranja fizičke bezbednosti i vitalnih interesa naroda Karabaha, kao i uzimajući u obzir sporazum sa Azerbejdžanom koji je postignut uz posredovanje ruskih mirovnih snaga.
Stanovništvo Nagorno-Karabaha, uključujući i ono koje se nalazi van njegovih granica, poziva se da se upozna sa uslovima reintegracije koje će obezbediti Azerbejdžan, kako bi u budućnosti samostalno odlučivalo o mogućnosti ostanka u regionu.
Uredba je stupila na snagu odmah po objavljivanju. Azerbejdžan je 19. septembra pokrenuo vojnu operaciju u Nagorno-Karabahu, nazvavši je "antiterorističkim merama lokalne prirode" za obnavljanje ustavnog poretka u regionu.
Jerevan je ove akcije okarakterisao kao agresiju, rekavši da u Nagorno-Karabahu nema jermenskih jedinica.
Dan kasnije, uz posredovanje ruskih mirovnih snaga, postignut je sporazum o prekidu vatre, a među uslovima primirja je posebno istaknuto razoružanje jermenskih formacija.
U azerbejdžanskom gradu Jevlahu 21. septembra održan je sastanak predstavnika karabaških Jermena sa delegacijom Azerbejdžana, posvećen integraciji regiona u Azerbejdžan.