ЕГЗОДУС ЕПСКИХ РАЗМЕРА Пашињан упозорава на хуманитарну кризу у Карабаху: За неколико дана у Нагорно Карабаху неће бити Јермена
Након војног успеха Бакуа, Јермени се у великом броју повлаче у матичну земљу.
Премијер Јерменије Никол Пашињан верује да у Нагорно-Карабаху за неколико дана неће више бити Јермена, који масовно напуштају тај регион.
ПОЗНАТИ СТРУЧЊАК УПОЗОРАВА: Ево шта ће се догодити уколико Пашињан остане на власти
КОРДОНИ ПОЛИЦИЈЕ ЧУВАЈУ ЗГРАДУ ВЛАДЕ! Демонстранти не одустају, траже ОСТАВКУ Пашињана због тешког пораза у Карабаху
ПРАВА ХУМАНИТАРНА КАТАСТРОФА: Више од 50.000 Јермена напустило своје домове у Нагорно Карабаху (ВИДЕО)
- Анализе показују да наредних дана неће бити Јермена у Нагорно-Карабаху. То је директни чин етничког чишћења и депортације, на које смо дуго упозоравали међународну заједницу - рекао је Пашињан на састанку владе, преноси Tass.
Према речима заменика јерменског премијера Тиграна Хачатријана, до 9 сати по московском времену јутрос, више од 66.000 стигло је у Јерменију из Нагорно-Карабаха, што је преко половине од 120.000 становника непризнате републике.
Око 11.000 људи је већ добило смештај у Јерменији, а некима од избеглих, како преноси руска агенција, није потребна помоћ јерменске владе.
Председник самопроглашене Републике Нагорно-Карабах Самвел Шахрамањан потписао је указ о распуштању свих институција од 1. јануара идуће године, саопштиле су данас власти тог већински јерменског региона.
Та самопроглашена република ће од тог датума престати да постоји, наводи се у указу, преноси агенција РИА Новости.
У документу се истиче да је то урађено на основу приоритета осигурања физичке безбедности и виталних интереса народа Карабаха, као и узимајући у обзир споразум са Азербејџаном који је постигнут уз посредовање руских мировних снага.
Становништво Нагорно-Карабаха, укључујући и оно које се налази ван његових граница, позива се да се упозна са условима реинтеграције које ће обезбедити Азербејџан, како би у будућности самостално одлучивало о могућности останка у региону.
Уредба је ступила на снагу одмах по објављивању. Азербејџан је 19. септембра покренуо војну операцију у Нагорно-Карабаху, назвавши је "антитерористичким мерама локалне природе" за обнављање уставног поретка у региону.
Јереван је ове акције окарактерисао као агресију, рекавши да у Нагорно-Карабаху нема јерменских јединица.
Дан касније, уз посредовање руских мировних снага, постигнут је споразум о прекиду ватре, а међу условима примирја је посебно истакнуто разоружање јерменских формација.
У азербејџанском граду Јевлаху 21. септембра одржан је састанак представника карабашких Јермена са делегацијом Азербејџана, посвећен интеграцији региона у Азербејџан.