Najveći skup komunista na svetu: Generalna proba može da počne
Sastanak stotina pripadnika kineske političke elite, za koji se očekuje da će dodatno učvrstiti moć predsednika Si Đinpinga, otvoren je u Pekingu.
Očekuje se da će četvorodnevni sastanak Centralnog komiteta vladajuće Komunističke partije Kine, poznatog kao šesti plenum, iza zatvorenih vrata, doneti rezoluciju o istoriji partije, za koju analitičari kažu da će oblikovati domaću politiku i društvo u decenijama koje dolaze.
Si je otvorio plenum u ponedeljak „objašnjenjima o nacrtu rezolucije o glavnim dostignućima i istorijskom iskustvu” stranke u njenoj 100-godišnjoj istoriji, objavila je državna novinska agencija Sinhua.
PUTIN PRESLIŠAO ŠEFA CIA: Ruski predsednik s njim obavio ozbiljan razgovor u Moskvi
ZEMLJOTRES POGODIO ALBANIJU! Potresi se osetili i u Tirani, postaju sve jači
DANAS STUPILE NA SNAGU NOVE MERE U AUSTRIJI: Uvedeno "2G" pravilo u borbi protiv virusa, evo šta to znači (VIDEO)
Istorijska rezolucija će biti tek treća od osnivanja stranke.
Prvo je Mao Cedung 1945. postavio ciljeve stranke sa sobom kao jedinim pravim vođom, dok je na drugoj rezolucijii Deng Sjaoping 1981. osudio neuspehe Maove vladavine dok su spasavali partiju.
"Rezolucija iz 1945. je potvrdila Maovo vođstvo u KPK, a rezolucija iz 1981. je bila o okretanju nove stranice od decenijskog destruktivnog haosa Kulturne revolucije koju je Mao stvorio" rekao je Dali Jang, stručnjak za Kinu sa Univerziteta u Čikagu.
"Ovogodišnja rezolucija će biti negde između – prošlost stranke i Sijeva budućnost "rekao je on.
Generalna proba za sledeću godinu
Rezolucija će odrediti kako se kineska istorija predaje i oslikava, i diktirati kontekst u kome se na Sijev autoritet i njegovu politiku gleda kao na uspeh.
Dokument dolazi u čast stogodišnjice osnivanja KPK i kritičnog trenutka za Sijevo buduće vođstvo.
Analitičari kažu da se Si nada da će učvrstiti svoje mesto u istoriji kao kineski lider koji stvara epohu uz Maoa i Denga.
Šesti plenum je jedan od poslednjih velikih sastanaka u petogodišnjem političkom ciklusu Kine i postavlja scenu za partijski kongres sledeće godine, gde se očekuje da će Si tražiti vanredni treći mandat na mestu lidera KPK nakon što je prethodno ukinuo ograničenja mandata.
Dnevni red sastanka je strogo poverljiv, sa saopštenjima o diskusijama i rezolucijama koja se objavljuju po njegovom završetku.
Na plenumu 2016, KPK je dodelila Siju titulu "osnovnog" vođe, stavljajući ga u rang sa Maom i Dengom, ali i naglašavajući važnost kolektivnog vođstva.
Kako odnosi Kine sa zapadom nastavljaju da se pogoršavaju, mnogi u zapadnim prestonicama postavljaju pitanje kakva će sila Kina postati u budućnosti.
U julu je Si rekao da je njegova stranka postigla svoj prvi stogodišnji cilj izgradnje umereno prosperitetnog društva za sve i iskorenjivanja ekstremnog siromaštva.
On je takođe obećao "ujedinjenje" sa Tajvanom kao neizbežni i ključni deo kineskog "nacionalnog podmlađivanja".