Највећи скуп комуниста на свету: Генерална проба може да почне
Састанак стотина припадника кинеске политичке елите, за који се очекује да ће додатно учврстити моћ председника Си Ђинпинга, отворен је у Пекингу.
Очекује се да ће четвородневни састанак Централног комитета владајуће Комунистичке партије Кине, познатог као шести пленум, иза затворених врата, донети резолуцију о историји партије, за коју аналитичари кажу да ће обликовати домаћу политику и друштво у деценијама које долазе.
Си је отворио пленум у понедељак „објашњењима о нацрту резолуције о главним достигнућима и историјском искуству” странке у њеној 100-годишњој историји, објавила је државна новинска агенција Синхуа.
ПУТИН ПРЕСЛИШАО ШЕФА ЦИА: Руски председник с њим обавио озбиљан разговор у Москви
ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО АЛБАНИЈУ! Потреси се осетили и у Тирани, постају све јачи
ДАНАС СТУПИЛЕ НА СНАГУ НОВЕ МЕРЕ У АУСТРИЈИ: Уведено "2Г" правило у борби против вируса, ево шта то значи (ВИДЕО)
Историјска резолуција ће бити тек трећа од оснивања странке.
Прво је Мао Цедунг 1945. поставио циљеве странке са собом као јединим правим вођом, док је на другој резолуцијии Денг Сјаопинг 1981. осудио неуспехе Маове владавине док су спасавали партију.
"Резолуција из 1945. је потврдила Маово вођство у КПК, а резолуција из 1981. је била о окретању нове странице од деценијског деструктивног хаоса Културне револуције коју је Мао створио" рекао је Дали Јанг, стручњак за Кину са Универзитета у Чикагу.
"Овогодишња резолуција ће бити негде између – прошлост странке и Сијева будућност "рекао је он.
Генерална проба за следећу годину
Резолуција ће одредити како се кинеска историја предаје и осликава, и диктирати контекст у коме се на Сијев ауторитет и његову политику гледа као на успех.
Документ долази у част стогодишњице оснивања КПК и критичног тренутка за Сијево будуће вођство.
Аналитичари кажу да се Си нада да ће учврстити своје место у историји као кинески лидер који ствара епоху уз Маоа и Денга.
Шести пленум је један од последњих великих састанака у петогодишњем политичком циклусу Кине и поставља сцену за партијски конгрес следеће године, где се очекује да ће Си тражити ванредни трећи мандат на месту лидера КПК након што је претходно укинуо ограничења мандата.
Дневни ред састанка је строго поверљив, са саопштењима о дискусијама и резолуцијама која се објављују по његовом завршетку.
На пленуму 2016, КПК је доделила Сију титулу "основног" вође, стављајући га у ранг са Маом и Денгом, али и наглашавајући важност колективног вођства.
Како односи Кине са западом настављају да се погоршавају, многи у западним престоницама постављају питање каква ће сила Кина постати у будућности.
У јулу је Си рекао да је његова странка постигла свој први стогодишњи циљ изградње умерено просперитетног друштва за све и искорењивања екстремног сиромаштва.
Он је такође обећао "уједињење" са Тајваном као неизбежни и кључни део кинеског "националног подмлађивања".