NAPETO: Rusko-kineske patrole umalo dovele do sukoba ČETIRI SILE
Strasti se ne smiruju
Nakon što su južnokorejski avioni juče ispalili preko 300 hitaca upozorenja ruskim avionima, za koje Seul tvrdi da su povredili njegov vazdušni prostor, a zatim objavljeno i da su i kineski i japanski avioni bili umešani u incident, strasti se ne smiruju, a svako ima drugačije opravdanje za ono što je umalo dovelo do sukoba bez presedana. Ipak, sve ukazuje na to da su Kina i Rusija spremne da na opasan način testiraju svoju vojnu saradnju.
Japan i Južna Koreja tvrde da su ruski i kineski borbeni avioni povredili njihov vazdušni prostor. Naime, incident se desio iznad grupe ostrvaca koje Južnokorejci zovu Dokdo, a Japanci Takešima i oko njih se spore već godinama. U pitanju je grupa od dva ostrvca i 35 stena koje se nalaze u Japanskom moru. Iako ova ostrvca kontroliše Južna Koreja, Japan tvrdi da ona njoj pripadaju.
U incidentu su učestvovali avioni iz Kine i Rusije koji su sprovodili zajedničke vežbe, a zbog njih su reagovale i južnokorejska i japanska vojska koje su momentalno podigle svoje letelice.
RUSIJA DEMANTOVALA JUŽNOKOREJSKE TVRDNJE: Nismo se nikome izvinjavali!
TURSKA UCENJUJE EU: Počećemo da PROTERUJEMO IZBEGLICE ukoliko nam ne ukinete vize!
IRAN SE PODSMEVA AMERICI: Pokažite nam taj dron što ste navodno oborili - mi smo pokazali vaš!
Međutim, Tokio se pobunio ne samo protiv ruskih i kineskih letelica, već i protiv Južnokorejskih aviona koji su ispalili hice upozorenja.
Dan kasnije, tenzije se ne smiruju.
Šta tvrdi Južna Koreja
Prema saopštenju južnokorejskih zvaničnika, grupa aviona se sastojala od dva ruska bombardera Tu-95 i jednog aviona za nadgledanje A-50, kao i dva kineska H-6 bombardera. Rekli su i da je A-50 dva puta povredio južnokorejski vazdušni prostor.
Južna Koreja je navela da su njeni avioni F-15 ispalili 360 hitaca upozorenja Rusiji.
Saopšteno je i da je Moskva navela da su njeni avioni zbog kvara "slučajno" uleteli u zonu vazdušne odbrane pod kontrolom Seula.
Takođe, Seul tvrdi i da se Moskva izvinila zbog incidenta.
Šta je odgovorila Moskva
Ruski zvaničnici su najpre rekli da nije istina da su njeni avioni leteli iznad zabranjene teritorije.
Ambasada Rusije u Seulu negirala je danas da se Moskva formalno izvinila Južnoj Koreji zbog navodnog kršenja vazdušnog prostora. Takođe, Rusija je negirala i da se u grupi aviona nalazio A-50. Osim toga, negirala je i da su joj južnokorejski avioni slali upozorenja.
Šta kaže Japan
Zvaničnik japanske vlade Jošide Suga tvrdi da su ruski ratni avioni narušili teritoriju Japana, a Tokio je uložio protest i Seulu zbog incidenta.
NOVA OPASNOST NA POMOLU: Severna Koreja ispalila projektil!
NOVI SKANDAL TRESE AUSTRIJU: Procurio video paničnog uništavanja Kurcovih TAJNIH SNIMAKA, "afera Ibica" DOBIJA ZAPLET! (VIDEO)
NEMAČKA ULAŽE VIŠE PARA U VOJSKU! Ministar odbrane: budžet mora da bude na rastućem putu!
Iz Seula je stigao odgovor da oni "odbacuju pretenzije Japana na ostrva Dokdo" i da će oštro odgovoriti na svaki spoljni upad.
Kako je reagovala Kina
U međuvremenu, Kina je branila izvođenje ovih vežbi, rekavši da njeni avioni nisu povredili ničiji vazdušni prostor.
Vu Ćijan, portparol kineskog ministarstva odbrane rekao je novinarima da se kineska vojska "strogo povinuje relevantnim regulacijama međunarodnog zakona i da nije ušla u vazdušni prostor neke druge zemlje".
Kina i Rusija pokazuju zajedničku moć
Ruski predsednik Vladimir Putin i kineski predsednik Si Đinping uputili su u utorak jasnu poruku: spremni su da testiraju granice svog budućeg vojnog partnerstva na Pacifiku. Međutim, njihova prva zajednička je brzo eskalirala i umalo dovela do sukoba.
Radi se o testiranju vojne alijanse Moskve i Pekinga.
U saopštenju objavljenom u utorak popodne, rusko ministarstvo odbrane navelo je da je operacija bila "prva zajednička vazdušna patrola pomoću dalekometnih letelica u azijsko-pacifičkoj regiji" od strane ruskih i kineskih snaga.
Sprovedene su zajedničke patrole - kako bi se produbili i razvili rusko-kineski odnosi u okviru sveobuhvatnog partnerstva (između Moskve i Pekinga), što je dodatno povećalo nivo interakcije između oružanih snaga dve zemlje, poboljšavajući njihovu sposobnost za vođenje zajedničkih aktivnosti i jačanje globalne strateške stabilnosti - navodi se u izjavi.
Ovo ipak nije prvi put da Rusija i Kina pokazuju mišiće na Dalekom istoku. Prošle godine su sprovele ono što je opisano kao "najveće ratne igre još od pada Sovjetskog saveza".
Međutim, sada su u rusko-kineskom partnerstvu podinuti ulozi.
Dok dve zemlje nemaju sporazum o odbrani - kao što je to slučaj sa SAD sa Japanom i sa zemljama NATO - vežbe bi mogle da budu test onoga što vojske nazivaju "interoperabilnost", ili sposobnost kineskih i ruskih vojnika da zajedno rade na praktičnom nivou.
Artom Lukin, stručnjak za međunarodne odnose na Dalekoistočnom federalnom univerzitetu u Vladivostoku kaže da Moskva i Peking sve više jačaju ono što je opisao kao "kvazi-savez".
On je za incident sa avionima rekao da je dizajniran da pokaže njihovu zajedničku moć i da "šalje poruku Tokiju, Seulu i Vašingtonu".
- Iskreno rečeno, iznenadio sam se kada sam pročitao ove vesti. Nisam očekivao da će ova akcija biti tako neustrašiva i provokativna - rekao je Lukin.