"TAKMIČILI SU SE SAMO MUŠKARCI, A ŽENE NISU SMELE DA DOĐU NI DA GLEDAJU": Ovako su nastale čuvene OLIMPIJSKE IGRE
Kratak osvrt na istoriju Olimpijskih igara
Olimpijada je podrazumevala samo jedno takmičenje – trku na nogama odnosno stadion, u dužini između 180 i 240 metara, u trajanju od samo jednog dana.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/20/pjimage_0_0.jpg?itok=O1ZPns7p)
UKRAJINCI NAJAVILI NAPAD NA KRIM: Tvrde da će sve biti gotovo za godinu dana, Rusi ih spremno iščekuju
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/20/taksista.jpg?itok=9D9K9Rjo)
(UZNEMIRUJUĆI SNIMAK) Taksista brutalno PRETUKAO ženu, napao je sa leđa i vukao je po trotoaru
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/27/profimedia-0560888457.jpg?itok=_6MrVG0h)
BEKSTVO IZ KARANTINA: Muškarac se spustio kroz prozor sa ČETVRTOG SPRATA pomoću improvizovanog kanapa
Poreklo Olimpijskih igara Stari Grci opisali su u nekoliko legendi. Održavale su se svake četiri godine, što je u staroj grčkoj postalo merna jedinica vremena. Tako se u nekim spisima mogu pronaći zapisi poput "treća godina osme olimpijade" ili "prva godina devete olimpijade" itd. Dom takmičenja, Olimpija, pripadala je grčkom gradu-državi Ilija na Peloponezu, iako je komšijska Piza u nekoliko navrata osvajala ovu teritoriju na kratak period.
Takmičili su se isključivo muškarci koji su rođeni slobodni, a na gledalište nisu mogle dolaziti žene, već samo muškarci i neudate devojke, koji su zajedno uživali u sportu. Pobediti na igrama bila je stvar prestiža, a o pobednicima, koji su krunisani maslinovom grančicom, pevane su pesme i u njihovu čast pravljene su skulpture. Neki od gradova su bogato nagrađivali svoje pobednike, što zemljom, što novcem.
Moderne igre
Preteča prvih modernih Olimpijskih igara bilo je takmičenje upravo u Grčkoj, 1859. godine. Nakon oslobađanja od Osmanlijskog carstva, Grčka je tragala za svim načinima kako bi se u zemlju vratile grčka kultura i običaji. Veliki grčki filantrop Evangelios Zapas je sponzorisao organizovanje igara posvećenim antičkim Olimpijskim igrama koje su 1859. godine održane na gradskom trgu u Atini.
Isti čovek sponzorisao je i obnovu antičkog stadiona Panatinaiko, gde si se 1870. godine takođe odigrale sportske igre za grčke i osmanske takmičare. U istom periodu, u Britaniji su takođe organizovane igre Venločkog olimpijskog društva. Ova dva događaja inspirisala su Pjera de Kubertena, francuskog pedagoga, koji je prisustvovao ovim događajima da 1984. godine u Sobroni organizuje međunarodni kongres na kom je osnovana Međunarodni olimpijski komitet i rođena ideja o modernim Olimpijskim igrama.
Prvu Olimpijadu Kuberten je planirao za 1900. godinu u Parizu. Međunarodni Olimpijski Komitet je, međutim, predložio da se Olipijada vrati u domovinu i prve moderne igre su tako održane 1896. godine u Atini. Takmičari, isključivo muškarci, nadmetali su se u 9 sportova i ukupno 43 discipline. Četiri godine kasnije, broj zemalja učesnica popeo se na 24, a među 1225 sportista bilo je po prvi put i 19 žena.
Popularnost igara, međutim, počela je da opada. Igre u Sent Luisu 1904. godine, a potom i u Londonu četiri godine kasnije nisu doživele veliku popularnost.
Od osnivanja pa do danas igre se održavaju na svake četiri godine. Izuzetak su ratom ukinute igre 1916. 1940. i 1944. godine. Najviše organizacija ima London, gde su igre održane tri puta – 1908. 1948. i 2012. godine.
Da podsetimo, ove godine će se Olimpijske igre održati u Tokiju u periodu od 23. jula do 08. avgusta.